Příznaky koronaviru – nepanikařit

REKLAMA

Jak se nákaza projevuje, jaké jsou příznaky a jaké má následky?

Příznaky onemocnění jsou podobné chřipce. Jedná se o zvýšenou teplotu, dušnost, kašel, bolesti svalů či únavu. Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání. Vzácně se může projevit i rýma, průjem nebo nervové příznaky (bolest hlavy, zvracení).

Není mi dobře, nevím, zda je to koronavirus, jak mám postupovat?

V případě akutních potíží, prosím, ihned volejte linku 155, na které uveďte, že se obáváte, že jde o nákazu koronavirem, a jaké k tomu máte důvody.

Mám příznaky koronaviru, jak mám postupovat?

V případě, že bude mít občan obavy o svůj zdravotní stav související s novým koronavirem, je třeba, aby telefonicky kontaktoval svého registrujícího lékaře nebo místně příslušnou krajskou hygienickou stanici, kde mu poskytnou informace o dalším postupu v závislosti na zjištěných skutečnostech.

Mohu normálně k lékaři na pohotovost?

Ne. Kontaktujte telefonicky svého praktického lékaře, při nedostupnosti kontaktujte telefonicky nejbližší zdravotnické zařízení s nepřetržitou službou.

Lékař mne odmítl ošetřit, co mám dělat?

Pomohou tyto linky:

Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky: 952 222 222

Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky: 844 888 888

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna: 810 800 000

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví: 261 105 555

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda: 800 209 000

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky: 844 211 211

Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna: 800 213 213

S kým se mohu poradit?

Pokud potřebujete poradit v souvislosti s aktuálním výskytem onemocnění COVID-19, ať už jste občan či zdravotník, jsou vám k dispozici jak infolinky Státního zdravotního ústavu, tak i jednotlivých pojišťoven. Podívejte se na důležité kontakty v souvislosti s koronavirem.

Pokud se nemůžete na infolinky dovolat, zachovejte, prosím, především klid. V současné době mohou být v důsledku zvýšeného zájmu o tuto problematiku dočasně obsazené a přetížené. Zároveň je možné se informovat na příslušných krajských hygienických stanicích, popřípadě u vašeho praktického lékaře, který je pro tyto případy instruován.

Myslím, že někdo je nakažen, jak postupovat?

V případě akutních potíží, prosím, ihned volejte linku 155, na které uveďte, že se obáváte, že jde o nákazu koronavirem, a jaké k tomu máte důvody.

zdroj:https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nakazlivost-koronaviru-93613