Ostropestřec mariánský

REKLAMA

Tato bylina má v lidovém léčitelství má již dlouholetou tradici. Ostropestřec se pěstuje jako letnička a plodí až v druhém roce po vysetí. Pěstování ostropestřce je ale poměrně náročné.

Léčivé účinky ostropestřce mariánského

Ostropestřec je rostlina s mnoha pozitivními účinky na náš organismus, která je mnohdy doporučována lidovými léčiteli i lékaři. V mnoha případech dokáže opravdu výrazně zmírnit průběh nemoci nebo posloužit jako prevence.

První potíže, se kterými jsou pozitivní účinky ostropestřce mariánského spojovány, jsou ty jaterní. Ať už se jedná o záněty jater, cirhózu nebo vznik žlučových kamenů.  Játra jsou výrazně zatěžována, protože nás chrání před škodlivými a toxickými látkami z potravy. Ostropestřec dokáže podpořit regeneraci jater při krátkodobém i dlouhodobém vlivu těchto látek. Jeho užívání je také spojeno také s různými otravami.

Ostropestřec lze užít, když chcete zlepšit regeneraci cév, křečových žil, vyřešit onemocnění žlučníku, sleziny nebo dvanácterníku.Ostropestřec pomáhá také na žloutenku, hemeroidy i na žaludeční koliku. Ostropestřec je vhodný podávat lidem, kteří potřebují zmírnit následky chemoterapie nebo se potýkají s poruchami krevního oběhu. Pokud máte nízký krevní tlak nebo trpíte migrénami, může pro vás rovněž být pomocníkem, dále se doporučuje na potíže spojené s psychikou. Využívá se i na léčbu depresí, alergií, astma, kožních problémů nebo při detoxikaci organismu.

Účinné látky

Ostropestřec je z 30 % je tvořen bílkovinami a z dalších 30 % rostlinnými oleji. Jedná se o směs kyseliny linolové, olejové a dalších nenasycených mastných kyselin.

Obsahuje také biogenní aminy tyramin a histamin, aminokyseliny, jednoduché cukry, kvercetin, dehydroflavonol taxibolin a vitamín E. Účinnou látkou je také nerozpustný silymarin (zastoupený až ve 3 až 6 %), který spolu s oleji příznivě působí právě na játra. Obnovuje jaterní tkáň a využívá se tedy pro jejich regeneraci.

Na sklizeň ostropestřce vám doporučujeme vzít si rukavice, jinak se o jeho trny nepříjemně popícháte. Sklizené paličky pak zavěste ke stropu a nechte je dozrát nad papírem. Semínka totiž mohou v průběhu sušení vypadávat. Poté je stačí jen vymlátit, přebrat a uschovat v dobře uzavřené dóze.

Jestliže je na vás pěstování ostropestřce složité nebo pro něj nemáte vhodné prostředí, můžete ho zakoupit v lékárnách či v prodejnách se zdravou výživou. My vám na dalších řádcích poradíme, jak ho vhodně užívat.

Produkty z ostropestřce

Ostropestřec můžete zakoupit sušení nebo jen jeho semena, ze kterých se vylisuje olej.

Rozdrcená semena ostropestřce mariánského jsou ideální na přípravu čaje. Na jeden šálek léčivého čaje vám doporučujeme použít 1 čajovou lžičku semen a necháte přibližně 20 minut odstát. Ostropestřec můžete také chvilku povařit a poté nechat kratší dobu odstát. Po scezení můžete čaj rovnou pít. Doporučuje se především ráno na lačno, před obědem nebo před spaním.

Olej z ostropestřce mariánského by měl být lisovaný zastudena, aby si uchoval všechny látky. Stačí jedna až dvě lžičky oleje denně nalačno nebo před jídlem.

Lze také zakoupit produkty jako je tinktura s ostropestřcem, případně i s dalšími bylinami nebo tablety s vyšším obsahem silymarinu.

Olej i čaj se doporučuje užívat 14 až 20 týdnů. Poté několik týdnů pauza a kúru je možné zopakovat dvakrát až třikrát ročně. Ostropestřec se dá užívat i dlouhodobě. Neměli  byste ale konzumovat žádné alkoholické nápoje, umělé léky nebo potraviny bohaté na nasycené tuky, které mohou účinky ovlivňovat.