Karlovy Vary – Téma obnovy rozpadajícího se přežitku s nostalgií umožnilo na osm let vládu populistů a teoretiků. Do letního kina už řadu let nechodí lidé, už se zde vůbec nepromítá, protože lidé o to nemají zájem. Není zájem ani o koncerty. Město provařilo za osm let milióny jak v jeho obnově, tak i na dlouhodobě ztrátovém provozování.
Budoucnost karlovarského letního kina v podobě nesmyslných a štědře dotovaných kulturních propadáků pod vedením často teoretiků a bohémů z hnutí KOA už snad nebude dál pokračovat.
Z radnice dnes zní hlasy nově zvolených politiků, že by bylo výhodnější celou věc zásadně přehodnotit a celé místo využít zcela jinak, než se dělo doposud. Mandatorní výdaji minulé vlády zatížily rozpočet města tak, že už daleko překročily dlouhodobě udržitelnou a pro budoucnost odpovědnou mez. Už dávno není město VIP partnerem pro banky, jak bývalo.
Nekonečných stejných osm let trvající vláda opěvující letní kino ve skutečnosti hrála s občany a voliči další falešnou písničku.
Pravda o falešné opičí lásce k letnímu kinu je daleko smutnější, než by si leckdo dovedl vůbec představit.
Opakované odkládání připravené rekonstrukce a soustavné škrtání peněz z rozpočtu na opravu letního kina nikde Kulhánek nahlas a veřejně nepřiznal. Přitom osobně každý rok připravenou rekonstrukci a opravy bez mrknutí oka škrtal z rozpočtu města, často i za zády svých koaličních partnerů. Místo peněz na opravy, pod kuratelou KOA sypal peníze do kultury, na kterou nikdo nechodil. Alternativní umění by mělo město rozhodně podporovat, ale nic se nesmí přehánět, nebo se dokonce jako v Karlových Varech téměř vymknout kontrole. Karnevaly, festivaly všeho druhu, páté přes deváté. Bez koncepce celých zmařených osm let.
Případné zrušení rozpadajícího letního kina se některým lidem nelíbí. Milióny za jeden večer města v letním kině každý rok a další sta tisíce, rovněž z pokladny města, na které téměř nikdo nechodil.
Hnutí KOA včele s politikem Kulhánkem je významně spojené s „umělci cechu nejen komediálního,“ kteří dnes opět začínají hrát na emoce občanů.
Požadavky „umělců“ jsou bohužel často ekonomické nesmysly a teprve, když se dostanou do politiky, to stojí skutečně za to.
V minulosti Kulhánkovi mnozí vyčítali, že letní kino se stalo jedním z jeho populistických témat v předvolební kampani, která ho vynesla do křesla primátora.
Na druhou stranu ti stejní politici z hnutí KOA na nutnou rekonstrukci řadu let se postupně propadajícího se pódia opakovaně škrtali peníze z rozpočtu města v čele s politikem (ekonomem) Kulhánkem.
Už se objevují tradiční a osvědčené nátlakové petice s politickým pozadím, které se snaží falešnými argumenty strhnout občany, kteří nostalgicky vzpomínají na doby, kdy nebyly DVD, internet, YouTube, kdy každý neměl své soukromé kino doma ve svém obýváku. Dnes je vše již přežitek.
K 27. únoru prý podepsalo účelovou a štvavou petici pouhých 281 lidí. Nejspíš se bude dál mobilizovat.
Za posledních osm let se v letním kině dotovala „ populistická kultura“ v řádech miliónů korun. Dokonce 4 koncerty dotované městem ročně 400 tisíci, kde se očekávali tisíce diváků, opakovaně přišlo jen pár stovek platících.
Na druhé straně se dusili komerční oblíbené kulturní projekty a tak se stalo, že se místní často potkávali na kulturních akcích po celé republice, jen doma v Karlových Varech ne. Zde působí dodnes jen vyvolené skupinky těch, co dělají kulturu.
Na technickém stavu letního kina se významně podepsala také první Kulhánkova vláda, která utratila milióny do letního kina bez výběrového řízení. Tyto veřejné prostředky zkonzumovali nadšenci (obnovitelé letního kina). Peníze do poslední koruny utratili bez jakýchkoli záruk a garancí údajně za materiál a práci amatérů a nadšenců. Nekvalitní práce amatérů, nedodržené technologické postupy nadšenců bez jakékoli záruky se vzápětí staly časovanou bombou letního kina.
Související
- Další vyhozené peníze, další propadák v letním kině
- Někde plné koupaliště, jinde prázdné letní kino
- Na letním kinu si v roce 2010 udělal primátor kampaň