Osm let zmaru Karlových Varů je pryč

KVListy

Na karlovarském Magistrátu nová politická reprezentace prožila svůj první kvartál rozpočtového hospodaření po osmileté vládě lokálního sdružení Karlovarské občanské alternativy (KOA). Tváří tohoto uskupení je bývalý primátor dnes opoziční politik a věčný stěžovatel Petr Kulhánek, který podrobuje současné vedení města permanentní kritice.

Opět se budou opakovat divadelní představení na zastupitelstvu města, jejichž cílem je otevřít falešnou hru s voliči. Posledních osm let je mementem toho jak politická síla v rukou amatérů a teoretiků s nulovými výsledky stále více připomíná apokalypsu pokrytecké tragédie, které všichni hlasitě, hloupě a komicky řadu let tleskaly.

„Politik, který osm let stál včele radnice, by měl za sebou něco významného zanechat. Například jako tolik potřebný lanový most přes řeku Ohři, bez kterého si občané města už dopravu ve městě nedokáží ani představit, nebo průtah městem. To je pouze střípek toho, co pro město vykonali politici před nástupem Kulhánka. Za celých osm let se dá udělat mnoho dobrého,“ co jsme však vykonali my… uvedl dnes již bývalý člen hnutí KOA, který si nepřál být jmenován.

Co zbylo po osmileté vládě hnutí KOA občanům města?

Kdo by čekal pomníky v podobě veřejně prospěšných staveb rozkvétajícího moderního města, nebo významné investice do silnic a chodníků, parků, sídlišť plných šťastných lidí, ten musí být zklamán.

Za osm let vlády hnutí KOA v čele s politikem Kulhánkem se město prostřednictvím nekoncepční politiky mezi městem, krajem a státem dostalo nejen do komunikační izolace, ale především postupně přišlo o stamiliónové investice do infrastruktury.

Díky lokálnímu zaměření hnutí KOA se zcela a zásadně omezila politická komunikace na všech úrovních a město tak za celých osm let nepostavilo žádnou veřejně prospěšnou stavbu. Zatím co se budovaly školy v Ostrově, Sokolově i Chebu, obchvaty měst a obcí v Karlovarském kraji, tak v Karlových Varech se zastavil čas. Arogance, potlačování inovací, úzkoprsé se zahledění do UNESCO, prakticky likvidovalo vše, co směřuje k moderními město 21 století.

Naopak Kulhánkova KOA postupně rozložila plán výstavby a rozvoje města tak, že nová vedení bude ještě další roky pouze napravovat jejich chyby a nekoncepční politiku. Dokonce se šlo tak daleko, že se politici KOA významně omezovali finanční zdroje i do údržby vlastního majetku. Rekonstrukce městský domů se odkládaly z roku na rok o městském majetku ani nemluvě. To, že KOA za celých dlouhých osm let nebyla schopna dotáhnou už téměř dokončený územní plán města je všeho důkazem.

Kde ale seškrtávané peníze skončili?

Zjednodušeně by se dalo vše popsat tak, že se peníze prostě více projídaly, než investovaly do budoucnosti. Významným způsobem se posilovaly nevýrobní části města. Přibírali se nepotřební zaměstnanci a byrokracie ve městě dosáhla neúnosné hranice. Masivně se pořádaly kulturní akce s minimální účastí diváků pod názvem nekomerční kultura. Vytvářely se nesmyslné pracovní skupiny, duplikovala se pracovní místa na Magistrátu s externími dodavateli a mnoho dalšího. Petr Kulhánek rok od roku zatěžoval neinvestičními dotacemi a rozpočtovými opatřeními, které chrlili úředníci pod jeho vedením, jak na běžícím pásu. Mandatorní výdaje rostly jako za rozvinutého socialismu.

Peníze, které se tímto způsobem zkonzumovaly, také končily v kapsách členů nebo rodinných příslušníků hnutí KOA. Například za nechvalně proslulou studii IDT, která stála téměř milión korun, zaplatilo město rodinným příslušníkům političky Tůmové (KOA). Přitom muselo být předem jasné, že Integrovaný dopravní terminál v plánovaném rozsahu město nepotřebuje. Stačilo by pouze zmodernizovat Dolní nádraží, doplnit novými technologiemi a rozšířit kvalitu služeb. Podobně doslova vyhozených miliónů má Kulhánkova administrativa na svědomí za osm let nepřeberné množství. Zbytečných studií pro kamarády projektanty se v šuplících Magistrátu najdou možná za desítky miliónu, pracovat i do šuplíku se asi vyplatilo. Ale ne městu!

Nic není zadarmo

Po umělcích všeho druhu, karnevalech, recepcích, setkáních a mnoha dalších akcích se po drobných z městské pokladny ročně potichu vykutálelo pravidelně pár miliónů a za těch osm let to muselo udělat značnou sumu v řádech desítek milionů, které ale jinde zoufale chyběly.

Občané sice tleskali, ale všechno se přitom dotovalo z městských peněz. Doplácelo se zlevněné vstupné, rozdávalo se moře vstupenek zdarma kamarádům – voličům na všechna představení, která měla pod palcem KOA celých,  dlouhých osm let.

Po drobných se vytahá nejvíce

Není to náhoda, že se nekonala žádná velká kritika města. Veškeré toky peněz se významně snížily na objemech. A rozdrobené peníze z městské pokladny do neinvestičních radovánek mizely sice po drobných, ale za to s daleko vyšší frekvencí. Akcí bylo více, za méně peněz a v konečném součtu každoročně částky narůstaly až do astronomických rozměrů. Za to potřebných investic ubývalo, tam se pero v rukou Kulhánka podepisovalo škrty systematicky.

Asi nejhorším příkladem propojení politiky a kultury se stal Karlovarský symfonický orchestr (KSO), který hnutí KOA poprvé skutečně zpolitizovalo. Hudebníci dokonce jako členové hnutí KOA  nebo jako“ nestranici“ kandidovaly do komunálních voleb v roce 2018.

Jasným příkladem toho, co se stane, když má preferenci jeden subjekt na úkor jiných je rozpočet KSO, který z 26 miliónů za osm let vládnutí KOA vzrostl na téměř 35 miliónů. A to ještě KSO fakturovalo městu na různé kulturní akce peníze zvlášť.

„Co jeden rok, to jeden milión na víc.“

Pokud by hnutí KOA nadále vládlo městu, mohlo by mít KSO na konci volebního období v roce 2022 rozpočet už více ne 40 miliónů.

Kde  jsou opravy ubytovny Drahomíra odkládané šest let, kde je výstavba Komunitního centra ve Staré Roli, zde neexistuje ani projekt, kde je oprava Mateřských škol, dalších městských budou, které roky chátrají a často jsou už celá léta v havarijním stavu. Vnitřní dluh města i pokladna města jsou podle všeho v katastrofálním stavu.

Od doby, kdy usedli politici z hnutí KOA v křeslech radních, nejenže je pokladna jako u snědeného krámu, ale městský nemovitý majetek se doslova rozpadá před očima. Na opravy si buď bude muset město půjčit, nebo majetek prodat, dokud za něj může utržit alespoň nějakou korunu. Mladí lidé nechtějí žít v troskách a falešných představách.

Za osm let zmaru pod taktovkou hnutí KOA  z Karlových Varů nadobro odešlo téměř 4000 především mladých, lidí. Další vizitka politiků, kteří opět sedí v zastupitelstvu města. Populistické šálení svého okolí zpět do města duchů novou krev nepřivede.

Ale k tomu všemu Vám symfonici ochotně zahrají asi už jen Osudovou baladu.

zdroj: YouTube Jamaron – Osudová balada

 

By redakce

Related Post