Policista z Plzně stanul před soudem

REKLAMA
U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s policistou Vladimírem Slavotínkem, který je obžalovaný, že v civilu se zbraní v ruce hrubým způsobem zakročil proti řidiči z Karlovarska. Exces se odehrál minulý rok v září v  hustě obydlené části města Plzeń. Zneužití pravomoci úřední osoby, ze kterého je obžalován mu hrozí až pět let vězení.

„Nejprve řidiče J. V. z Karlovarska označil slovy kur.., ty ku… a dotazoval se jej, na koho blikal. Když řidič ihned nereagoval na jeho výzvu k vystoupení z vozidla, fyzicky jej napadl. Rukou jej nejméně jednou udeřil do hlavy a ruky. Snažil se mu vyrazit z ruky mobilní telefon, což se mu podařilo. Telefon spadl na podlahu vozidla a když se jej šofér snažil sebrat, chytil ho obžalovaný do takzvané kravaty a snažil se ho vytáhnout ven z auta. Přitom mu vytrhl telefon z ruky a pohodil ho na přístrojovou desku,“ uvedl státní zástupce Richtr.

Obžalovaný Slavotínek uznal, že na poškozeného hovořil sprostě slova a uvedl, že ho to mrzí. V právní řeči by se dalo vše přeložit jako projev účinné lítosti, která bývá soudem vnímána jako jedna z polehčujících okolností.

„Vystoupil jsem z vozidla a vyndal služební zbraň, kterou jsem nesl ale jen jako taktický prvek. Než jsem došel k poškozenému, strčil jsem ji do pouzdra, nemířil jsem na něj,“ prohlásil Slavotínek.

Rozsudek zatím nepadl. Hlavní líčení bude pokračovat ve čtvrtek.

Dále vysvětlil, že v době incidentu jel s kolegou k zásahu proti nebezpečnému pachateli. Proto byli oblečeni v civilu a jeli služebním černým mercedesem.

Poškozený od excesu s policisty špatně spí a navštěvuje psychiatra. Incident se odehrál na rušné křižovatce v Plzni 21. září 2017.

Oba policisté jsou z Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje. Obžalovaný Slavotínek je dokonce zástupcem velitele plzeňské zásahové jednotky.

U druhého policisty, který se podílel na excesu dospěli vyšetřovatelé k tomu, že se trestního jednání nedopustil. Rozsudek zatím nepadl. Hlavní líčení bude pokračovat ve čtvrtek. Do pravomocného rozsudku může celá věc trvat i řadu měsíců.

[carousel_slide id=’9017′]