Koronavirová politická prezentace, kterou zažil Český národ v uplynulých týdnech, bude snad uvedena na pravou míru.
Bohužel informace, které mlela media do bezvědomí jsou značně zkreslené. Už jen proto, že v domácím léčení jsou stovky nemocných, kteří prodělali onemocnění s příznaky Covid-19, ale nejsou o nich ani zpětně dosud žádné informace, stejně jako o dalších, kteří nákazu přechodili bez příznaků a dokonce ji i dalších několik dní po nemoci nevědomě šířili.
V okolí redakce je více lidí, kteří informovali o tom, že postupovali v souladu s nařízením vlády a pravděpodobně většinou v lehkých formách onemocnění již dávno prodělali, ale do dnešního dne nikdo neprovedl jejich kontrolu na protilátky v krvi, aby bylo jasné, zdali šlo skutečně o nákazu Covid 19, nebo o jiné chřipkové onemocnění.
Je jasné, že úřednický šotek a další okolnosti, včetně soustavného nedostatku účinných testů hovoří spíš o zoufale nízké protestovanosti na to, aby papouškovaná čísla politiky měla alespoň relevanci blížící se skutečnosti.
Především pro mnoho mladých lidí, kteří nemoc prodělali je počínání politiků v souvislosti jakým způsobem se zveřejňovala čísla více k smíchu, než k zamyšlení. Snad možná by pro některé politiky bylo lepší, kdyby lidem raději zazpívali, než papouškovali holé nesmysli do médií o tom kolik lidí nemoc prodělalo.
Přísná opatření u rizikových skupin přitom nikdo z dotazovaných nezpochybňuje stejně jako nepopulární karanténu, a největším omezováním, osobních svobod za posledních třicet let, která ohleduplně dodržují právě vůči lidem, kteří jsou v rizikové skupině.
Zdrženliví odborníci, kteří v nedokonalém systému zachytili jen prokázané nákazy Covid 19, od samého počátku museli dobře vědět, že čísla prezentovaná v médiích jsou pouze přesné statistické údaje o nemocných, kteří byli otestování a byli Covid 19 pozitivní, ale nejedná se ani nejmenším o skutečná data o tom, kolik nemocných aktuálně je, a kolik lidí nemoc už prodělalo, aniž by se informace dostaly na úřednická lejstra potvrzeného výkaznictví přesných čísel z nepřesných zdrojů informací o promořenosti populace v Čechách.
Do dvou týdnů budeme možná vědět, kolik lidí se už s koronavirem setkalo a má protilátky.
„Pokud to bude vysoké procento, epidemie by mohla do dvou měsíců skončit,“ říká v rozhovoru náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.
Mimo jiné, nejspíš vedle mediálně masivního sledování nepřesných čísel souběžně a nekontrolovatelně probíhalo pozvolné neřízené promořování těch, kteří měli příznaky malé a těch, kteří se jen vypotili přes sobotu a neděli a bez dalších potíží fungovali dál.
Roušky a omezení pohybu významně zpomaluje promořování celé populace, ale také celou epidemii výrazně prodlužuje a poškozuje celou ekonomiku.
Zdravotníci se mohli častěji setkat se skutečně nemocnými s vážným průběhem nemoci, nebo na druhé straně jen s otravnými hypochondry, kteří zatěžovali těžkopádný, z velké části zcela nepřipravený a materiálně nezajištěný zdravotnický systém.
Živelné promoření populace je stále veliké riziko, ale to se bude postupně měnit.
Mnozí odborníci tvrdí, že vir Covid 19 už tu bude a dříve nebo později se sním další lidé potkají stejně jako se denně potkávají s jinými viry, které se dnes hodnotí jako méně nebezpečně i přes to, že úmrtnost na ně má každoročně svá čísla v neúprosných statistikách.
Vláda postupně s promořováním populace a parametry šíření epidemie představila řízený scénář postupného otevírání provozoven ve čtrnácti týdenních cyklech zatím do konce května za předpokladu kontrolovatelného stavu.
Náměstek Prymula oznámil, že jsme epidemii dostali pod kontrolu a bude záležet na konkrétních situacích a vývoji epidemiologické situace a trendů. Když bude potřeby budeme brzdit, aby se epidemie nerozjela a mohli jsme garantovat kapacity v nemocnicích.
Roušky se nosit budou dál a koncerty pro tisíce lidí letos nejspíš vůbec nebudou.