Vřídelní kolonáda pod kontrolou politiků

Současná válcovací většina karlovarských zastupitelů asi nemá jasno, jak dál s Vřídelní kolonádou. Nikdo by netušil, jakou amatérskou taškařici sehrají veřejně zastupitelé Karlových Varů.

Je celá záležitost v rukou současných politiků, nebo celou situaci řídí místní páni bezejmenní.

Již minulé vedení muselo rozhodnout, a proto po dlouhých přípravách zahájilo po desítkách let nic nedělání nutnou opravu, která měla respektovat lázeňskou sezónu tak, aby nebyla narušena stavebními pracemi a „světové město lázeňství“ mohlo nerušeně otevřít další lázeňskou sezónu.

Pravý opak je bohužel smutnou skutečností

Nové vedení města nebylo na jednání  zastupitelstva schopné rozhodnout o opravě tak, aby lázeňská sezóna mohla probíhat nerušeně, jak tomu bylo po celé roky. Už  se ví, že Vřídelní kolonáda  bude poprvé za desítky let na celou sezónu uzavřena a možná tomu bude i sezónu následující. Nečekané se stalo realitou.

Pracovní skupiny, porady a další schůze poslední dobou více připomínají prosazování  zájmů lobistů z různých směrů, než racionální, a pro občany srozumitelná rozhodnutí, vedoucí k jasnému cíli.

Zastupitelé Karlových Varů dokonce veřejně jednali o tom, zdali má být Kancelář architektury města (KAM), která je odborným orgánem města součástí pokračování politické taškařice, či nikoliv. Asi si neuvědomili, že nejednají za zavřenými dveřmi a celé jednání zastupitelstva sleduje on-line široká veřejnost.

Jsou snad odborné orgány města, jen zástěrkou pro politické hry v zákulisí, kde se rozehrávají miliony ve veřejných zakázkách, jako už mnohokrát v minulosti, kdy se politickými taškařicemi zabývaly orgány činné  v trestním řízení?

Pod vedením policií obviněného náměstka primátorky Petra Bursíka (ODS) postupně pracovní skupina fakticky navýšila mnohé, již dříve naplánované práce jejichž rozsah se stále plíživě nafukuje. Další mandát politici a odborníci požadují pro pokračování, které zatím původně naplánovanou opravu prodražuje a pokračuje další nalívání veřejných finančních prostředků za vícepráce, které se tradičně ve velké míře postupně objevují.

Byl snad původní projekt oprav Vřídelní kolonády celý špatně úředníky spočítán a příliš levný, aby se musela dramaticky navyšovat jeho cena?

Po návratu ODS do karlovarské politiky se prokazatelně začaly objevovat stále častěji tzv. vícepráce téměř všude, kde se řadu let počítaly spíš úspory. Ale to byly roky, kdy odborníci z ODS na radnici neseděli, protože přišli k vůli mnoha aférám o hlasy voličů a v zastupitelstvu jich bylo málo na to, aby mohli složit koalici. Posledních osm let z veřejných zakázek peníze spíš zbývaly, ale po posledních volbách se jich zoufale nedostává a další a další milióny se požadují na další práce rozdělané Vřídelní kolonády. Přitom každý odborník ví, že asi to nejhorší, co se může stát je, když se uprostřed prací začne vše měnit. V tu chvíli se s penězi doslova roztrhne pytel.

Ve finále, kdy se již schylovalo k průšvihu, byli „hospodárně smýšlející“ politici upozorněni úředníky na to, že na celou taškařici už město nemá v rozpočtu peníze.

Původní střízlivá oprava se začala realizovat už za bývalého vedení města s daleko nižším rozpočtem. Za současné koalice složené z hnutí ANO, ODS a Karlovaráci se nejspíš začíná tvořit další černá díra, kde se neví kam se konečná suma vyšplhá. Polykání veřejných peněz za bouřlivých devadesátek, to tak trochu připomíná současnost v Karlových Varech. Ale takové výstřelky tehdejší politici kryli prodejem městského majetku z výnosů privatizace.

Z dnešního majetku města po masivním výprodeji za posledních 25. let nezbylo už téměř nic. Počínání vynalézavých politiků s ekonomickými přednostmi již není možné  jako dřív v tichosti z příjmové části rozpočtu vše elegantně zalepit, protože příjmy z privatizace už jednoduše nejsou.


„Amaterismus jako z hororu, nebo pečlivě připravovaná zakázka po Česku.“


Zoufalé lobování za utrácení neexistujících  veřejných peněz v bodě. č. 41 skončilo nakonec tím, že zastupitelé mohli celou taškařici pouze vzít na vědomí s tím, že na to peníze v rozpočtu nemají. Prozíraví a moudří vizionáři s ušlechtilými úmysly narazili na ekonomickou realitu. Asi pro ně nebyla v danou chvíli tak důležitá, jako dopodrobna naplánované utrácení z cizího, které se veřejně na jednání zastupitelstva předčítalo včetně dalších miliónů a  prací, které ještě ani nebyly oceněny.

Až po zahájení prací na Vřídelní kolonádě se jako obvykle našli další problémy, o kterých  původně „odborníci“ nevěděli.(?) A tak se pracovní skupina v čele s politiky dala do díla, na jehož konci se zrodil  „vyfutrovaný výsledek,“ a to takový, že by se jeden pořádně prohnul.

Je vůbec možné, aby se zkušení politici snažili schvalovat peníze na dluh, které nejsou kryté schváleným rozpočtem ?

Jak bylo zvykem z nedaleké minulosti „karlovarského klondajku“. Stejní lidé dělají stejné věci. Miliony se budou přeci platit z poklady města, nikoliv z kapes současných politiků a těch bývalých, kteří jsou dnes v rolích odborníků nacházejících miliónové nápady, nad kterými se až tají dech. Tak je to opět v pohodě, když se kolektivně rozhodne, tak se všichni vyhnou trestní odpovědnosti. Přes tu morální odpovědnost a přísahu zastupitele se už každý musí přenést sám a po svém.

„Někteří jsou hluší, jiní slepý a mnozí pro jistotu trpí více poruchami nejednou.“

Je snad závan praktik z dob „losovačky“ tím co ohlašuje velký návrat ODS do karlovarské politiky pod křídly protikorupčního hnutí ANO?  

zdroj: CT

Další polovinu programu jednání už zastupitelé skouleli za necelou hodinku. Bez velkého diskutování se věnovali převážně rozprodávání městského majetku soukromým  vlastníkům.  K rekordní rychlosti projednání celé poloviny programu zastupitelstva přispělo oblíbené „turboslučování“ bodů, kterým zastupitelé zrychleně schválili postupně vše  jako na běžícím pásu.

Vynalézaví politici si asi ještě plně neuvědomili, že Karlovy Vary už dávno nejsou prosperujícím lázeňským městem a nejsou přeplněné turistickým ruchem, který do pokladny města každoročně přináší miliony, ale jen navoněnou bídou, ze které se lidé každoročně po stovkách stěhují jinam.

Je snad cílem politiků  vytvořit z Karlových Varů krajské město s nejmenším počtem obyvatel v Evropě, kde budou politici vládnout už jen sami sobě?


Jak si stojí Karlovy Vary na počet obyvatel jako jedno z 13.ti krajských měst v České republice po 30.ti letech demokracie a svobody.   

pořadí město počet obyvatel
1 Praha 1 308 632
2 Brno 380 681
3 Ostrava 289 128
4 Plzeň 172 441
5 Liberec 104 445
6 Olomouc 100 523
7 České Budějovice 94 014
8 Ústí nad Labem 92 952
9 Hradec Králové 92 742
10 Pardubice 90 688
11 Zlín 74 997
12 Havířov 71 903
13 Kladno 69 054
14 Most 66 186
15 Opava 56 638
16 Frýdek-Místek 55 931
17 Karviná 52 824
18 Jihlava 50 845
19 Teplice 49 575
20 Děčín 48 809
21 Chomutov 48 720
22 Karlovy Vary 48 501

zdroj: cs.wikipedia.org

By redakce

Related Post