Před deseti let odešel karlovarský kronikář Květoslav Kroča 

REKLAMA

Před deseti lety nečekaně zemřel Květoslav Kroča, karlovarský kronikář, ředitel Krajského muzea a historik filmového festivalu. Připomeňme si jeho  zajímavý životní osud. Tento rodák z jižní Moravy se do Karlových Varů  dostal jako mladý absolvent oboru historie na Univerzitě Karlově na takzvanou umístěnku, což byla v 60. let běžná záležitost, kdy museli jít čerství vysokoškoláci na několik let pracovat  do pohraničí.

Brzy stal ředitelem Jáchymovského, a pak i Karlovarského muzea. ale v roce 1968 vystoupil proti okupaci Československa, a byl stejně jako statisíce dalších Čechů vyhozený ze zaměstnání. Až do roku 1989 pracoval jako montér hasicích přístrojů, pak se konečně mohl vrátit zpátky do vedení Karlovarského muzea, věnoval se i veřejně prospěšné činnosti v karlovarském Rotary clubu. V roce 2002 obdržel Cenu města Karlovy Vary.

V důchodu se stal karlovarským kronikářem po legendárním patriotovi Vladimíru Jáchymovském. Souběžně začal historicky zpracovávat dějiny karlovarského filmového festivalu, výsledkem byla dodnes vyhledávaná publikace Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary: Kronika 1946-2001.

Květoslav Kroča se přátelil s řadou filmových osobností, a  připravoval projekt Filmového muzea, které by představilo všechny celebrity, které se kdy na karlovarském festivalu objevily, a jsou jich stovky. Bohužel, komplikace po nezdařené operaci v karlovarské nemocnici tyto plány přerušily, 20.března 2011 Květoslav Kroča zemřel.

Synové Květoslava Kroči Jan a Vít vás všechny zvou na krátký vzpomínkový pochod, který se uskuteční v sobotu 8. května od 14:00, sraz je u budovy Krajského muzea na Nové louce, a půjde se ke staré budově muzea na Zámeckém vrchu.