Předvolební debata Karlovarský kraj

REKLAMA

Jana Mračková Vildumetzová , pedagožka, v letech 2014 až 2016 náměstkyně ministra vnitra ČR, od října 2017 poslankyně Poslanecké sněmovny PČR, v letech 2016 až 2019 hejtmanka Karlovarského kraje a předsedkyně Asociace krajů ČR, předtím v letech 2012 až 2014 řadová krajská zastupitelka, v letech 2006 až 2013 starostka města Horní Slavkov na Sokolovsku, v letech 2008 až 2014 členka ODS, od roku 2015 členka hnutí ANO 2011.

Lídryně kandidátky ANO Jana Mračková Vildumetzová zmínila rozdílná čísla pozitivních. „Pokud se podíváme na situaci před rokem, kolik bylo pozitivních v tuto dobu, tak jich bylo 1500. Dneska máme pozitivních lidí mezi 200 a 300,“ připomněla. Doplnila, že v Karlovarském kraji byli nakažení odhaleni při plošném testování na školách. Trasování a Chytrá karanténa podle ní funguje lépe. V regionu je podle Mračkové Vildumetzové v souvislosti s nákazou šest lidí v nemocnicích, to ale podle ní neznamená, že by měla zmizet ostražitost. Dodala, že ohniska byla dle analýzy nejvíce na středních školách.

  Karla Maříková je od října 2017 poslankyně Poslanecké sněmovny PČR, od roku 2016 zastupitelka Karlovarského kraje, od roku 2018 zastupitelka města Ostrov, členka SPD.

Karla Maříková z SPD zmínila velký nárůst případů covidu v okrese Karlovy Vary. „Určitě na to nějaký vliv bude mít, že jsme měli filmový festival a došlo k migraci obyvatel, protože když se podíváme na Prahu, tam ta čísla také rostou,“ sdělila v debatě. Řekla také, že její hnutí nechce žádný lockdown ani plošná opatření, podle epidemiologické situace maximálně lokální. Zmínila, že je pro dobrovolné očkování, přičemž pro ty, kteří se chtějí očkovat, musí být dostatek vakcín. Zároveň konstatovala, že vláda epidemii „absolutně nezvládla“ a vydávala chaotická opatření, kdy se některá z nich vydávala i s vědomím jejich nezákonnosti.

Tomáš Svoboda se coby starosta města Kynšperk nad Ohří stal v parlamentních volbách 2021 lídrem ČSSD v Karlovarském kraji. Po oboru hutnictví na Střední průmyslové škole hornické a hutnické Kladno Tomáš Svoboda absolvoval Vojenskou akademii. Působil ve vojenském útvaru Kynšperk nad Ohří, dále mj. podnikal, vlastnil autoservis a vedl klempírnu a lakovnu. Starostou se Svoboda stal roku 2010.

Podle krajského lídra ČSSD Tomáše Svobody bylo klíčové, že v Česku velice dobře fungovalo zdravotnictví. To mělo podle něj lůžka a bylo schopno se postarat o pacienty. Zmínil i nabídku z Německa, které bylo ochotné přijmout pacienty z Česka, čeští zdravotníci ale podle něj situaci zvládli. „I když jsme byli občas kritizování, že se pacienti převáželi na dlouhé vzdálenosti,“ prohlásil s tím, že u těchto nemocných však bylo lepší, že se v Česku domluví, nebo že za nimi mohou příbuzní.

Miroslav Haindl v současné době pracuje na pozici řidiče a obsluhy parkovacích ploch u technických služeb. V lidech hledá dobro a věří, že lidé s dobrými, poctivými úmysly převažují. Pro kandidaturu do sněmovny se rozhodl, protože ho program Přísahy oslovil voláním po změně. Pro Karlovarský kraj chce bojovat za snížení nezaměstnanosti.

Ani lídr PŘÍSAHY Miroslav Haindl není pro další tvrdý lockdown. Zmínil, že je třeba udržet děti ve škole, posílit lékařské týmy a propagovat očkování. Zmínil vzory v jiných státech, například Švýcarska, zejména v testování žáků, které by mělo být zdarma. „Máme očkování zdarma, proč bychom testovali za peníze?“ uvedl v debatě. Zmínil ale i rotační výuku, která by podle něj neměla být plošná, ale lokální – jen pokud by v konkrétní škole stoupl počet případů.

Petr Třešňák  je od října 2017 poslanec Poslanecké sněmovny PČR, v letech 2016 až 2018 zastupitel Karlovarského kraje, v letech 2015 až 2018 starosta města Mariánské Lázně, člen Pirátů.

Lídr koalice PirátiSTAN Petr Třešňák nesouhlasil s tím, že byli pacienti s covidem převážení automobily i několik stovek kilometrů po Česku, když byly nemocnice na bavorské a saské straně třicet nebo čtyřicet kilometrů. „Byla to úloha vlády, aby umožnila přeshraniční přejezd vozům s pacienty,“ sdělil. Třešňák potvrdil, že po dotazování na sněmovním výboru pro zdravotnictví jsou ohniska na středních školách. Dodal, že koalice Pirátů a Starostů chce svá rozhodnutí ohledně covidu zakládat na doporučeních odborníků a na datech. Koalice prý také navrhuje systémové změny, jako například umožnění očkování v lékárnách.

Jan Bureš byl v letech 2010 až 2013 poslanec Parlamentu ČR za Karlovarský kraj, v letech 2008 až 2012 a opět od roku 2016 zastupitel Karlovarského kraje (v letech 2016 až 2020 navíc i radní kraje a od roku 2020 pak 1. náměstek hejtmana), v letech 2002 až 2010 a opět od roku 2018 starosta města Ostrov, člen ODS.

Karlovarský kraj zaznamenává vysoké nárůsty pozitivních případů covidu-19. Hospitalizovaných v Česku je nejvíc od června. Podle krajského lídra kandidátky SPOLU Jana Bureše by se však rozhodně neměl připustit tvrdý lockdown se zavřenými školami. Mělo by se podle něj propagovat očkování, trasovat a soustředit se na ohniska. Zmínil i posilování hygien a akceptování protilátek. „Pokud člověku vychází, že má vysokou hladinu protilátek, tak by na něj mělo být pohlíženo jako na člověka očkovaného,“ sdělil. Převoz pacientů do Německa podle něj nebyl schválen z české strany.

Pavel Hojda byl v letech 1998 až 2013 poslanec Poslanecké sněmovny PČR, v letech 2016 až 2020 zastupitel Karlovarského kraje, od roku 1990 zastupitel města Cheb, člen KSČM.

Lídr KSČM Pavel Hojda prohlásil, že máme poměrně solidní proočkovanost, i když není nejlepší v Evropské unii. „Máme hodně těch, kteří prodělali covid, čili můžeme říct, že v naší společnosti je solidní rezistenci proti možné nákaze,“ sdělil. I on zmínil nutnost přesvědčit neočkované k očkování a přiblížit tuto možnost do menších obcí. U dětí do 12 let by se podle něj mělo zajistit testování. Lockdown jako takový je podle něj až poslední opatření.

Shlédnut předvolební debatu na ČT 

zdroj + foto:ČT

By redakce

Related Post