So. Lis 9th, 2024

Šimpanzí slečna Caila z plzeňské zoo už vyráží na průzkumy po výběhu

REKLAMA

Svou první turistickou sezonu má před sebou nová hvězda plzeňské zoo, pětiměsíční samička šimpanze učenlivého Caila. Stala se už platnou členkou tlupy a čile dovádí ve výběhu. V České republice jsou úspěšné odchovy mláďat šimpanzů velice vzácné, plzeňské zoo se to nyní podařilo po dlouhých sedmnácti letech. Návštěvníci mají tedy nyní unikátní příležitost první krůčky malé Caily sledovat na vlastní oči.

V prvních měsících života stráví mláďata šimpanzů většinu času u matky. „Caila pilně posilovala zadní končeny a udělala už první krůčky. Prořezaly se jí první zoubky, díky kterým poznává nové chutě ožužláváním ovoce a zeleniny,“ popisuje ošetřovatelka primátů Monika Nováková. V současné době se Caila odváží poodejít od matky již na několik metrů. Při procházce ve venkovním výběhu se vozí na matčiných zádech a bedlivě si prohlíží okolí.

Mládě šimpanze je na matce v prvních pěti letech věku přímo závislé. „Caila se už naučila základní sociální návyky ve skupině a umí se dorozumět šimpanzí řečí, například při hře s matkou Zedonjou nebo při příchodu samce Baska. Posledních pár týdnů se na péči o ni podílí i její teta Zizwa, která Cailu hýčká stejně jako její matka. U šimpanzů tomu říkáme tetičkovské chování,“ říká ošetřovatelka.

Ve volné přírodě šimpanzi bohužel pomalu vymírají kvůli zemědělské činnosti, těžbě dřeva, odlesňovaní a stále probíhajícímu ilegálnímu obchodování se zvířaty. Proto je šimpanz zařazen do záchranného programu EEP (Evropský záchovný program).

Návrat k běžnému provozu před koronavirem

I díky uzavření vnitřních pavilonů zoo v době koronavirové pandemie měla šimpanzí tlupa na odchov mláděte klid. V tomto týdnu se však už všechny prostory zahrady znovu otevírají návštěvníkům. Ti ovšem musejí udržovat dvoumetrové rozestupy. A ve vnitřních prostorách, kde se shlukuje více lidí, nosit roušky. To platí i pro expozici Akva Tera, která není v areálu zoo, ale nachází se v centru města.

Mláďata odchovávají kromě šimpanzů v plzeňské zoo také například vlci hřivnatí nebo přeštická prasata na statku Lüftnerka. „Za pozornost a podívání ve venkovních expozicích stojí klokani, plameňáci, zebry nebo mistři zvuků giboni bělolící. Za teplých dnů mohou návštěvníci vyhlížet ve venkovním rybníku plavajícího a užívajícího si nosorožce indického Baaabua,“ láká mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba.

Návštěvníkům se už bez omezení otevírá též přilehlý DinoPark. Povinnost nosit roušky platí jen ve vnitřních prostorech, jako je například 3D kino. V DinoParku si mohou lidé prohlédnout desítky modelů druhohorních zvířat, z nichž některé jsou i pohyblivé a ozvučené, spolu s dalšími atrakcemi, které potěší nejen děti.

Fotografie mláděte Caily a dalších zvířat najdete na odkazu https://www.dropbox.com/home/Accounti/03%20-%20Klienti/Plze%C5%88/foto%20zoo.

Podrobné informace o plzeňské zoologické zahradě najdete na webu https://www.zooplzen.cz/. O dalších zajímavostech a turistických cílech v Plzni, stejně jako o možnostech ubytování a stravování se dočtete na webu https://www.visitplzen.eu/ a www.plzenprodeti.cz.

By redakce

Related Post