22. května 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Sociální demokracie navrhla nového Hejtmana

KVListy

REKLAMA

Sociální demokraté představili náhradu za odcházejícího hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného. Uvolněný post hejtmana by mohl zastat Jakub Pánik, bývalý krajský předseda ČSSD, úspěšný podnikatel, jehož před časem prověřovala protikorupční policie, která nakonec po dlouhé době jednoho roku konstatovala, že se nic nezákonného nestalo.

Jakuba Pánika navrhl legitimně do funkce hejtmana krajský výkonný výbor ČSSD. Jako prvnímu se dostala tato inforrmace koaličnímu partnerovi, kterým je kraji KSČM. Proč se ale Sociální demokracie usnesla na Pánikovi? Podle krajského předsedy ČSSD Petra Navrátila je vše v pořádku. „Podívejte se například na paní Jourovou. Dnes je eurokomisařkou, předtím byla ministryní. Přitom i ona byla v minulosti obžalovaná a poté osvobozená. Na pana Pánika bylo pouze podané trestní oznámení, jeho vyšetřování bylo zastaveno s tím, že se nic nestalo,“ řekl Petr Navrátil.

Předseda ČSSD Okresu Karlovy Vary Michal Riško, který byl u odvolání Jakuba Pánika uvedl k jeho nominaci. ,,ČSSD historicky ctila presumpci viny, a Jakub Pánik nebyl výjimkou.  Po té co se orgány ČSSD dozvěděly o trestním oznámení, byl nekompromisně odvolán ze všech stranických funkcí až do ukončení vyšetřování Policie ČR, která jej měla v hledáčku více než rok a následně jeho vyšetřování ukončila s výrokem, že se nedopustil trestného činu. To je pro každého jasná informace a nelze obecně komukoli upírat jeho mimochodem  ústavní právo a to být volen. Kdyby toto dodržovaly jiné politické strany, možná bychom se všichni ještě divili. “

Vedení Karlovarského kraje by chtěli  i komunisté. Hejtmankou by se podle nich mohla stát současná první náměstkyně Eva Valjentová, která v únoru ve funkci střídala Jaroslava Borku, ten odešel po volbách do poslanecké sněmovny ČR.

Krátce po oznámení Novotného rezignace se komunisté se svým návrhem přihlásili veřejnosti, však koaliční smlouva hovoří o hejtmanovi za ČSSD. Novotný  společně s Valjentovou vyhodnotil pracovní rok 2014.

Koaliční smlouva, kterou ČSSD a KSĆM podepsali na začátku volebního období říká, že post hejtmana připadá ČSSD a v polovině vlády KSČM uvolní jeden post v radě pro ČSSD, jedná se o známý klouzavý mandát, který do dnešního dne KSČM pro ČSSD neuvolnila. Další nároky KSČM by mohly otevřít koaliční smlouvu a tím by došlo k vyjednávání od samého počátku.

ČSSD na krajské konferenci deklarovala, že se bude snažit s KSČM  vládnout do konce volebního období, však od delegátů konference se naše redakce dozvěděla, že vláda s KSČM nebude za každou cenu.

Někteří nespokojení delegáti za ČSSD se netajili tím, že si dokáží představit i jiný model koaliční spolupráce na krajské úrovni. ,,Další krajská konference, bude opět hodnotit koaliční projekt a jeho programové plnění, je nutné skutečně v kraji vládnout, programové věci plně podporovat podle vůle voličů,“ znělo od delegátů Krajské konference ČSSD.

Nyní se podle dostupných informací schází vyjednávací týmy obou koaličních partnerů. Zatím se veřejnost výsledky jednání nedozvěděla.

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.