25. července 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Soud pokračuje s výslechy v kauze ROP Severozápad

REKLAMA

Krajský soud pokračuje s výslechy obviněných v kauze údajných machinací s dotacemi v ROP Severozápad.

Výslechy obžalovaných pokračuje hlavní líčení v případu obvinění z machinací s evropskými dotacemi v Regionálním operačním programu (ROP) Severozápad. Obžalováno je 27 čelních politiků, podnikatelů a úředníků z Ústeckého a Karlovarského kraje. Líčení jsou zatím naplánována do června, kdy by se mohl dostat na řadu již dříve odsouzený bývalý předseda dotačního úřadu Petr Kušnierz, který spolupracoval s policií při vyšetřování.

Z Karlovarských politiků, kteří v té době působili ve veřejných funkcích jsou obžalováni karlovarští Jarolav Borka (KSČM), Tomáš Hybner (ČSSD), sokolovští, Josef Novotný (ČSSD), Miroslav Čermák (ČSSD) a chebští, Petr Navrátil (ČSSD), Jakub Pánik (ČSSD). Většina obžalovaných se díky kauze, kde mělo dojít k manipulaci v řádu stovek miliónů z veřejných rozpočtů přesunula do politického zákulisí, nebo svou aktivní politickou práci ukončila. Komunista Jaroslav Borka je dál zastupitelem Karlových Varů.

Soud zatím vyslechnul 12 obžalovaných. Vinu vesměs odmítli. Vypovídat by nyní mohl první hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc (ODS). Ten se ale ze zdravotních důvodů stání neúčastní a jeho advokát požádal soud o vyloučení jeho případu k samostatnému jednání. Hlavní líčení ústeckého krajského soudu se koná v Litoměřicích, kde je dostatečně velká jednací síň.

Podle státního zástupce zmanipulovali obžalovaní evropské dotace ve výši 14 miliard korun. Kauza se týká období od května 2008 do září 2011. Řízení ve věci začalo na konci roku 2013, hlavní líčení pak loni v polovině října a pokračovalo do poloviny prosince. „Zažili jsme, že někteří obžalovaní odmítli vypovídat zcela, někteří odpovídali na dotazy soudu i stran, jeden odmítl vypovídat na dotazy státního zástupce,“ řekl při posledním líčení před koncem roku předseda senátu Jiří Blažek.


Někteří zastupitelé mluví o plivanci do tváře a skandální trafice pro tehdejšího exnáměstska z ČSSD Tomáše Hybnera, který ROP severozápad předsedal.

 

 

 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.