22. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Symbol historie lázeňství v Karlových Varech chátrá dál

KRL archiv

REKLAMA

Několik dlouhých let město a kraj diskutovaly nad projektovou dokumentací s památkáři a nekonečnými zástupy úředníků s razítky až konečně společně dospěli ke shodě a minulý rok měla započít oprava slavných Císařských lázní, které chátrají už více než deset let.

V současné době celou rekonstrukci bojkotuje nová krajská koalice včele s hnutím ANO. Hejtmanka Vildumetzová krátce po svém zvolení už minulý rok z rozpočtu všechny peníze škrtla. Karlovarský kraj je v současné době majitelem lázní,  mimo jiné i to byla podmínka, aby do lázní kraj investoval. Město budovu lázní tak předalo za drobné kraji právě s podmínkou, že se kraj o rekonstrukci ve stanovené době postará , ale to se doposud nestalo. Naopak, zatím se kraj zabývá důvody.

Ani karlovarští symfonici neuspěli se svým návrhem na vybudování koncertního sálu v Císařských lázních. Památkáři se totiž obávají,  že by se porušila hodnota národní kulturní památky a smetli návrh na vybudování koncertního sálu ze stolu.

„Bohužel na jednání jasně zaznělo, že památkáři nikdy nedovolí, aby projekt zasáhl do obvodového zdiva,“ oznámila médiím hejtmanka Jana Vildumetzová, která už téměř před rokem všechny peníze na opravu Císařských lázní škrtla.  V té době se jí nelíbil projet, ani výběrové řízení na zhotovitele.

„Naše požadavky na prolomení klenby dozadu bohužel neprošly. Projekt ještě posoudí vědecká rada, což je nejvyšší orgán památkové péče, ale velké naděje už si nedělám,“ uvedl Martin Ondráček z KSO.

Dlouho připravovaný  projekt, který má platné stavební povolení, počítá snad příští už rok se zahájením stavby, ale krajský rozpočet zatím položku s potřebnými finančními prostředky neobsahuje.

Kraj chce nyní  prý zpracovat další stavebně-technický posudek Císařských lázní, který poslouží údajně jako podklad pro jejich rekonstrukci.

S opravou za více než půl miliardy by chtěl kraj, který je vlastníkem  Lázní I. začít v příštím roce. Na opravy přispěje město a stát.

Řekl Jan Werich: ,, Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.“   

.

.

starší příspěvky…

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.