Výrazně poprvé v historii ČR se Soudcovská unie ohradila proti výrokům předsedy Sněmovny, kterým je dnes Radek Vondráček (ANO). Vše se týká jeho slov k hlasování o vydání Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání. V prohlášení zveřejněném na svém webu poukázala na to, že třetí nejvyšší ústavní činitel zpochybňuje demokratický právní stát.
Stanovisko soudců následně podpořila i Unie státních zástupců.
Vondráček uvedl v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce, že hlasování poslanců o vydání Babiše bude „úplně trošku jiné rozhodování, protože tam budeme rozhodovat, co je lepší pro tuto situaci a pro tuto zemi, protože se jedná o člověka, který bude premiérem a bude sestavovat vládu“.
Vondráčkův výrok vyvolal v předchozích dnech kritiku zejména pravicových stran, které také poukazovali na to, že ANO je samo pro omezení imunity zákonodárců. ANO i před volbami slibovalo, že imunitu výrazně omezí, ale to se asi nesmí týkat jejich vlastních poslanců.
Po té, co předseda Sněmovny svým výrokem rozbouřil zastánce demokracie později upřesnil, že důvody pro stíhání Babiše by podle něj měly být s ohledem na Babišovu budoucí vládní pozici důsledně a pečlivě prověřeny. Odmítl tak interpretaci, že se postavil proti stíhání Babiše proto, že se předseda ANO má stát premiérem.
Kriminalisté viní Babiše a Faltýnka z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU, a to v souvislosti s padesátimilionovou dotací na farmu Čapí hnízdo. Sněmovna už je jednou vydala, protože však v říjnových volbách obhájili mandát a opět nabyli imunitu, musí se o staronových poslancích znovu hlasovat. Babiš i Faltýnek vinu odmítají, ale vzdát se imunity asi nehodlají.
Pokud by sněmovna dnes nevydala oba nevinné, bezpochyby by to bylo většinou, kterou sami dnes ovládají, díky nezmanipulovaným, úplně svobodným a demokratickým volbám.