Turistika do Nové Role

REKLAMA

Dne 1. září. 2022 po prázdninách se uskutečnila turistika.

Turistky měly sraz na horním nádraží po půl deváté. Sešlo se jich šest a nastoupily do vlaku.  Ten se rozjel směrem Nová Role. Ve vlaku byly čtyři turistky, které nastoupily na dolním nádraží. Cestou vlakem si povídaly. Pak z nich jedna dostala nápad, že by se mohly podívat do porcelánky Thun. Všechny souhlasily. V Nové Roli vystoupily a šly směrem k porcelánce. Tam si koupily vstupenku, aby je mohla průvodkyně provést výrobou porcelánu.

Porcelánka Thun patří mezi největší výrobce v Evropě. Zde vznikají z keramické hmoty i nádherné výrobky.

Tato porcelánka byla založena roku 1921. Po druhé světové válce závod byl zařazen do skupiny Karlovarského porcelánu. V roce 2009 byl závod zakoupen společnosti Thun a došlo ke změně výroby porcelánu. Zároveň se stala sídlem celé společnosti. V jejím areálu jsou umístěny provozy, servis i výroba sítotisku. Thun 1794 a.s. zakoupila práva ochranné známky a navázala na dvousetletou výrobu porcelánu. Kapacita výrobků je tři tisíce pět set až čtyři tisíce tun ročně. Závod je nově vybaven technologickým zařízením, jako jsou izostatické lisy, tlakové lití glazovacím kompletem, rychlovýpalná pec, komorová pec a dekorační pec. Zde si můžete i zakoupit krásný porcelán.

Po nádherné prohlídce poděkovaly turistky průvodkyni a odebraly se na turistickou stezku. Měly nádherné počasí. Asi po dvou kilometrech spatřily odpočivadlo, kde si sedly a nasvačily se. Po odpočinku šly dál, kolem farmy Kozodoj, kde zahlédnete koně. Farma pořádá výukové programy pro školy. Cesta jim rychle uběhla a došly do Staré Role. Zakončily turistiku tradičně v restauraci U Kostela. Po občerstvení se rozešly domů. Těší se na další setkání.