Čt. Pro 26th, 2024
REKLAMA

30.března se sešlo patnáct turistek před devátou hodinou na horním nádraží. Turistky si zakoupily každá jízdenku do Kadaně a nastoupily do vlaku, který se s nimi rozjel směrem Praha.

Po tři čtvrtě hodině jízdy vystoupily na peroně v Prunéřově, kde přestoupily do osobního vlaku, který jel jen do Kadaně. Jak seděly ve vlaku a povídaly si, tak začalo pršet. Jely dvě stanice. V Kadaní vystoupily, rozevřely si každá paraple a vydaly se směrem do města.

Město Kadaň leží na úpatí Krušných hor v okresu Chomutov. Protéká zde řeka Ohře. Přibližně tu žije asi osmnáct tisíc obyvatel. V roce 1978 byla Kadaň prohlášena městskou památkovou rezervací. Stojí tady zrekonstruovaná radnice a další významné památky. Městská radnice zde vznikla počátkem šestnáctého století. Kolem radniční věže se nachází spoustu historických měšťanských domů. Vyhlídková věž je přístupná od května do září.

Na náměstí našly pěknou cukrárnu, kam hned zašly, aby přečkaly mírný déšť. Tradičně si daly zákusek s kafíčkem. Stále nepřestávalo pršet, tak Eva rozhodla, že půjdou i v mírném dešti do Katovy uličky.

Prošly Katovou uličkou, která vznikla společně s Katovou brankou ve čtrnáctém století. Nachází se mezi domy čp. 76 a 77. Touto uličkou chodil kadaňský kat, který vykonával popravu lidí, kteří byli odsouzeni k trestu smrti. Katova ulička je padesát metrů dlouhá a široká ani ne metr. Naproti Katově brance stojí katův dům čp.190. Jsou zde dvě mučidla, jedno pro lámání kolem a druhé mučidlo – pranýř. Tam byl odsouzený přivázán a nechán napospas všem v okolí. Lidé  po něm mohli plivat, nadávat mu a bít ho.

Můžete zde vidět nad hradební brankou ženu s třemi ňadry. Vytvořil ji kadaňský sochař, malíř a grafik Herbert Kysza. Další pískovcová socha je vedle Katovy branky, představuje postavu Pierota, to je francouzská postava lidového divadla. Tuto sochu vytvořila v roce 1996 umělkyně Jitka Křivancová.

Je tu spousta krásy k vidění.

Mírný déšť turistkám nevadil, vše si na hradbách prohlédly. Nepřestávalo pršet, tak se odebraly zpět na nádraží, kde přes půl hodiny vyčkaly, než jim jel vlak. Koupily si jízdenku. Mezi tím, než přijel vlak, tak si povídaly. Vlak přijel, nastoupily, jely dvě zastávky do Prunéřova, tam přestoupily do rychlíku a ten s nimi jel až do Karlových Varů. Mezi tím cestou začalo svítit sluníčko a přestalo pršet. Turistky měly pěkný zážitek a nevadilo, že jim mírně celou cestu pršelo. Těší se na další turistiku. V Karlových Varech se rozloučily a odjely autobusem každá ke svému domovu.


Related Post