22. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

REKLAMA

Dne 2. března 2023 na dolním nádraží Karlovy Vary se sešlo čtrnáct turistek, aby si udělaly výlet do Žlutic. Autobus přijel před desátou hodinou. Děvčata nastoupila a autobus se s nimi rozjel směr Žlutice. Cesta trvala necelou hodinku. Vystoupily na zastávce Hostinec Zlaté Hrábě. Tam na ně čekala příbuzná jedné naší turistky. Celkem teda jich bylo patnáct.

Městečko Žlutice nad údolím řeky Střely pod Vladařem se nachází v jihovýchodní části okresu Karlovy Vary. Přibližně zde žije přes dva tisíce obyvatel.

Děvčata došla na náměstí, kde můžete vidět sloup sousoší Nejsvětější Trojice. Zašly si do infocentra, aby si koupily turistickou vizitku. Vydaly se po červené turistické značce. Od náměstí začíná cesta svatého Jakuba. Počasí měly slunečné, šlo se jim nádherně. Šly kolem rybníka Kortusák a pokračovaly do mírného kopce. Kopec vyšláply a objevila se polní alej mohutných lip, které jsou prohlášeny za památné stromy. Je tu krásný pohled na okolní přírodu.  Jak tak pozorovaly přírodu, došly ke hřbitovu.

Zde je velebný malý kostelík svatého Mikuláše. Ten si prohlédly a pokračovaly dále. Kolem hřbitova je nádherné okolí přírody. Je to neskutečně krásná podívaná. Turistky provázelo nádherné počasí. Došly k silnici, která vede do Verušic. Tou se vydaly a hned na začátku cesty spatřily první Neumannův kříž, po pár metrech černý litinový kříž, který byl opraven v roce 2016 a stejně v tomto roce byl opraven Siemerův kříž, který se nachází těsně před vesnicí. Zároveň tu stojí barokní Tuchtova kaplička.

Na návsi Verušic je obecná pěkná kaple. Za vesnicí je cesta polní, po které se vydaly. Zde je nádherný pohled na žlutickou přehradu. Poslední zastávkou byla opravená kaplička svatého Jakuba, u té se nasvačily a odpočinuly si. Odtud je pěkný pohled k Vladaři, Nevděku a Semtěši.

 

Dále pokračovaly do chatové osady Dolanka kolem rybníku, kde můžete vidět vodníka. Šly silnicí podél řeky Střela. Je tu koupaliště a sportovní areál. Pokračovaly dále, až přišly k autobusové zastávce ve Žluticích. Měly chvíli čas, tak si zašly na oběd do místní restaurace. Po dobrém obědě a odpočinku šly na autobus a odjely zpět do Karlových Varů. Výlet byl nádherný.


Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.