14. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Krajská opozice rozcupovala další podivnou dotaci

(Karlovy Vary, 1. 3. 2023) – Malá domů, i tak by se dalo říkat některým praktikám vládnoucí koalice v Karlovarském kraji. Ta si totiž oblíbila takzvané individuální dotace, což je v podstatě nástroj k přelévání peněz svým politicky spřízněným duším. Hejtman Petr Kulhánek (STAN) a jeho koaliční partneři jsou za tento způsob hospodaření hlasitě a často kritizováni, což jim ale nebrání v těchto praktikách pokračovat. Další z mnoha pokusů, jak finančně přilepšit spolustraníkovi, chtěli schválit na pondělním jednání krajského zastupitelstva. Tam radní pro oblast kultury Oľga Haláková (KDU-ČSL) představila vizi nového Festivalu Bez Hranic, na který žádala jeden a půl milionu korun.
„Zjistili jsme, že příjemcem dotace má být snad politicky činný člověk z TOP 09, tedy spřízněného koaličního subjektu krajské radní. Dotyčný si na konci ledna letošního roku založil rodinný spolek a už o šest dní později žádal kraj o dotaci ve výši jeden a půl milionu korun. Za dalších pár dní nám byla tato dotace předložena ke schválení na jednání zastupitelstva,“ podivuje se nad nestandardní rychlostí celého průběhu schvalování a snahy o přidělení individuální dotace poslankyně parlamentu a předsedkyně  zastupitelského klubu Jana Mračková Vildumetzová (ANO).
Podivná dotace samozřejmě vyvolala nesouhlasné stanovisko opozice, která se Oľgy Halákové ptala na podrobnosti k festivalu. Radní ale nedokázala vysvětlit, na co mají být požadované peníze použity, kdo bude na festivalu vystupovat, kde a kdy se bude konat, ani jaký bude jeho žánr. „Snaha o přidělení této individuální dotace je jen dalším příkladem naprosto nesystémové práce vedení kraje. Bohužel nám tento případ opět ukázal, že se vládnoucí koalice snaží stále více a více rozkutálet krajské peníze do nenasytných kapes svých politických soukmenovců a známých,“ říká rozzlobeně Jana Mračková Vildumetzová předsedkyně zastupitelského klubu ANO.
Hlasitý nesouhlas opozice a silné argumenty proti přidělení této individuální dotace, otevřely oči i některým koaličním politikům, kteří měli s přidělením dotace rovněž problém. Návrh byl tedy z jednání stažen.
„Není to poprvé, co nám byl předložen takto nekvalitní materiál. Poprvé se ale stalo, že jsme měli schvalovat peníze na něco, co je zatím jen v hlavě několika lidí a je tedy pouhou vizí nebo myšlenkou. Představa, že někomu dáme jeden a půl milionu korun za nic, nebo možná za slib, že něco udělá, nás doslova vyděsila. Věříme, že si vedení Karlovarského kraje příště takovéto pokusy o nesmyslné a nezodpovědné porcování rozpočtu odpustí,“ pokračovala primátorka Karlových Varů a krajská zastupitelka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).
Individuální dotaci na Festival Bez Hranic nebude chtít opozice schválit ani v budoucnu. Chebská radní a krajská zastupitelka Gabriela Dostálová (ANO) se navíc domnívá, že takové akce mají být placeny ze zcela jiných, než krajských peněz.
„Existuje mnoho subjektů a sdružení, které se zabývají přeshraničními projekty a umí je podpořit například z peněz Evropské unie. Je doslova absurdní, že hejtman Petr Kulhánek a radní pro kulturu Oľga Haláková vůbec pomysleli na to, že by mohla být tato individuální dotace schválena,“ dodala Gabriela Dostálová, která považuje otázku podpory Festivalu Bez Hranic za uzavřenou kapitolu.

POZNÁNKA REDAKCE

Hejtman Petr Kulhánek byl v minulosti policii už několikrát vyslýchán, dokonce čelil i trestním oznámením. Ale nikdy to orgány činné v trestním řízení nedotáhly ani  do fáze sdělení obvinění, takže ze zřejmě přímo o trestné činy nejednalo. Ale z úst mnoha politiků, kteří se s Kulhánkem potkali v politice zaznívá unisono, že se jedná o  bezcharakterního kariéristu, který je ochoten pro politickou funkci zajít až na samotnou hranu zákona, za užití podrazů i lží.

Další slova politiků redakce nepublikuje, protože obsahují na adresu politika Kulhánka vulgarity a osobní zkušenosti jednotlivých lidí, které vykreslují politika jako lidskou zrůdu a jen opakovaně potvrzují známá fakta, typologii, jeho odchylky charakterových hodnot a morálně pokřivené osobnosti.

Mnozí hovoří o mediální přetvářce, kterou se za pomoci místních novinářů Kulhánkovi úspěšně daří směrem k veřejnosti uplatňovat.  Málo kdo ví, že Kulhánek byl historicky mediálním papalášem, možná proto četné  poklesky jeho bývalí kolegové velkoryse přehlíží. Za daleko drobnější klopýtnutí jiné politiky ti stejní doslova lynčují na titulních stránkách místního tisku.

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.