So. Pro 21st, 2024

V Karlovarském kraji hrozí, že na jednání zastupitelstva nebudou chodit všichni zastupitelé

REKLAMA

Velmi nebezpečný precedent odhlasovala vládní koalice v Karlovarském kraji, když umožnila on-line účast svých členů na jednání zastupitelstva. V krajním případě to může znamenat, že členové vládnoucí koalice nepřijdou osobně na jednání zastupitelstva a pouze se ze závažných pracovních důvodů, jak si koalice schválila, přihlásí on- line.

„Nikdy bych nevěřila, že něco takového mohou zastupitelé schválit, je to naprosto proti zastupitelské demokracii.  V minulých letech byla možnost účastnit se jednání on-line logicky povolena pouze v případě covidových karantén, tedy když se opravdu zastupitel nemohl osobně zúčastnit,“ vysvětluje místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a opoziční zastupitelka Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Podle jejích dalších slov slibuje při svém zvolení každý zastupitel, že bude svoji funkci vykonávat svědomitě a odpovědně. A s tím samozřejmě souvisí i docházka na jednání zastupitelstva, aktivní komunikace, zájem o dění v kraji. „Za nově nastavených podmínek se ale zastupitel nemusí vůbec na jednání obtěžovat chodit. Prostě se přihlásí on-line a odmává to, co mu hejtman a jeho radní nadiktují. K tomuto zneužití již jednou došlo, když jsme svolali mimořádnou schůzi, tak někteří zastupitelé vůbec nepřišli, přihlásili se on-line a pak pouze řekli, jsme proti programu. V případě, že má takový zastupitel nějakou krajskou funkci, cinknou mu na účtu peníze a de facto ho čtyři roky na krajském zastupitelstvu nemusí nikdo vidět. A to zde můžeme zmínit, že uvolnění zastupitelé berou téměř stotisícové platy a výsledky zatím žádné vidět nejsou. A teď je už neuvidíme ani na zastupitelstvu. Tomu se říká skvělý job,“ doplňuje Jana Mračková Vildumetzová.

Jako výsměch opozici vnímá možnost přihlásit se na jednání zastupitelstva on-line i primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová. Ta poukazuje na průběh hlasování, kde je nutná většina. V Karlovarském kraji je to v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu třiadvacet lidí.  A ti se museli doposud osobně sejít, vyslechnout si připomínky, náměty a názory opozice a poté hlasovat. „Nově ale stačí si sednout k počítači, všechny protinázory a protinávrhy ignorovat, pracovat na jiných věcech a pak párkrát říci – souhlasím nebo naopak nesouhlasím. A toto má být role krajského zastupitele. To snad ani nemůže hejtman Kulhánek a další členové vládnoucí koalice myslet vážně,“ nešetří kritikou primátorka.

„My jsme na daném zastupitelstvu i před projednáváním posílali negativní stanovisko. Na změně jednacího řádu musí být vždy shoda všech politických stran a hnutí zastoupených v krajském zastupitelstvu, ale náš názor, stanovisko nikoho nezajímal. Schválilo se to na sílu, s absolutním opovržením a umlčením opozice. Chci se tomuto problému věnovat na parlamentní úrovni a předložit návrh zákona, který danou věc vyřeší. Koaliční strany mají plnou pusu demokracie, ale vlastně žádný dialog nechtějí,“ říká Jana Mračková Vildumetzová.


KOMENTÁŘ KVL

Kdo by čekal, že hejtman dal něco ze svého na dobročinné účely, nejspíš by blouznil v horečkách. 

U profesionálních politiků s vysokými měsíčními příjmy to je jasný signál pro voliče, že si politici v pracovní době mohou ještě vydělávat jinde a přitom stíhat on-line rozhodovat o osudu lidí, kteří jim dali svou důvěru. S Kulhánkem přichází na kraj další z jeho neuvěřitelných móresů s arogancí vysokého kalibru.

Tvář mediálně nakašírovaného politika se od reality značně liší. Ti co znají skutečný obraz jeho osobnosti, tak často už při vzpomínkách zvrací z praktik, které používá k udržení se u moci za cenu, která se mnohým bytostně hnusí.

„Karlovy Vary mají jednu kapsou roztrhanou a druhou vysypanou“.

Kulhánkovo vládnutí trvalo v Karlových Varech celých osm let. Podle zadluženosti a funkcí veřejných služeb je Sokolov i Cheb přehledně daleko před krajským městem.  

Byť je Kulhánek ekonom, tak mnohým padá brada, když vidí jeho výsledky hospodaření s veřejnými penězi občanů v Karlových Varech. Po osmi létech Kulhánkovo vlády, kromě nablýskaného dna městské pokladny, nezbylo ve městě zhola nic. Dluhů je tolik, jako nikdy nebylo.

I to může být informace, která chytrým napoví, co se asi děje nyní s veřejným majetkem a financemi Karlovarského kraje.

By redakce

Related Post