22. května 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Cesta k levnějšímu teplu není v Chebu složitá, známe ji a budeme za ní bojovat

(Cheb, 21. 2. 2022)

Ceny tepla a ohřevu vody vyskočily na začátku letošního roku do neúměrných výšin. Zatímco vládnoucí koalice se starostou Antonínem Jalovcem nemilou skutečnost obyvatelům města stroze oznámila s tím, že nejde v podstatě nic dělat, opozice začala hledat řešení, jak lidem pomoci. A vzhledem k tomu, že dodavatelská společnost Terea Cheb je z 50 procent vlastněná městem, není cesta k levnějšímu teplu zas tak složitá.

„Terea Cheb je z poloviny městská společnost a tak se město jako spoluvlastník může k výše popsanému skokovému nárůstu cen tepla a ohřevu vody postavit čelem. Stačí si vybrat některou z jednoduchých cest a cenu tím částečně snížit,“ vysvětluje opoziční zastupitelka Gabriela Dostálová (ANO).

Ta společně se svými opozičními kolegy navrhuje, aby se město například vzdalo výplaty dividend ve výši jedenácti milionů korun a tyto peníze použilo na úhradu zvýšených úhrad tepla a ohřevu vody. Další cestou může být snížení ziskovosti společnosti, tedy de facto snížení prodejní ceny pro obyvatele města Chebu.

„Když jsme na toto téma začali vedení města upozorňovat, sklízeli jsme z počátku posměch. Naštěstí se nám ale podařilo vše dostatečně vysvětlit a přesvědčit i další zastupitele, že současná situace může být pro některé seniory, samoživitelky nebo i mladé rodiny s dětmi doslova likvidační,“ doplňuje další opoziční zastupitel Jan Vrba (ANO).

Situace začala být v Chebu neúnosná už na začátku letošního roku, kdy se ceny zvýšily poprvé. Bohužel ale na začátku února přišel dodavatel s tím, že ceny je třeba zvýšit znovu a to je už podle chebské opozice za hranou. „Jedná se o 75% nárůst cen. To v přepočtu na peníze znamená, že například čtyřčlenná rodina, která v loňském roce zaplatila za teplo a ohřev vody 25 tisíc korun, zaplatí letos už více jak 40 tisíc. A tady musí snad každý rozumný člověk uznat, že je to trochu moc,“ doplňuje Gabriela Dostálová.

Ta proto celé téma nechala prodiskutovat na zastupitelstvu, kde navrhla usnesení, kterým je vedení města, jeho zástupce na valné hromadě, povinno hledat cestu vedoucí ke snížení ceny tepla a ohřevu vody. „Víme, že se dají přijmout i další opatření, ale necháváme na vedení města, aby navrhlo, jakým směrem půjdeme. Na březnovém zasedání zastupitelstva bychom měli být informováni o přijatých nebo připravených opatřeních, která obyvatelům Chebu cenu tepla a ohřevu vody sníží. Pokud s nimi nebudeme spokojeni, budeme se i nadále snažit dotlačit vedení města k zásadním krokům, které budou ku prospěchu našim obyvatelům,“ dodává Gabriela Dostálová.

 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.