Po. Pro 23rd, 2024

Velkouzenář bojuje o největší firmu na dojení dotací,… Český stát

kv listy fotokoláž
REKLAMA

OTÁZKA Č. 22.  Je pravdou, že pekárenský koncern Lieken, jehož jste vlastníkem, dostal od německé vlády obří zakázku na dodávku pečiva do ubytovacích zařízení pro uprchlíky? A pokud ano, považujete za správné, když zároveň na veřejnosti ostře vystupujete proti přijímání uprchlíků a kritizujete uprchlickou politiku západních zemí, včetně Německa?

FIRMA

  • SE POŘIZUJE ZA ÚČELEM TVOŘENÍ ZISKU
  • NEJEDNÁ SE O DŮCHODOVÝ SYSTÉM
  • NEZAJIŠŤUJE VŠEM SOCIÁLNÍ POTŘEBY A POMOC
  • NEZAJIŠŤUJE  VŠEM ZDRAVOTNÍ PÉČI A PREVENCI

To, že se Agrofertu za vlády Andreje Babiše na Ministerstvu financí podařilo navýšit čerpání evropských dotací okolo padesáti procent je již veřejná informace, která spíš ukazuje, že „řídit stát jako firmu se trochu změnilo na dojit jako krávu.“

Ale to, že bude líp, známé a chytlavé, marketingové heslo už nestačí už jen proto, že lidem za poslední roky líp nějak extra nebylo a už vůbec ne proto, že by ne tom mělo výrazný podíl hnutí ANO, které pouze mocensky upevnilo svou pozici pro Agrofert především ve veřejných firmách, do kterých nasadilo své manažery, aby bylo Agrofertu líp a potažmo i jeho zaměstnancům, kterým se dozajista každoročně se stoupajícími zisky firmy zvedají stejně závratně i jejich platy.

Aby se vše zamaskovalo, musela se v mediálním impériu politika Babiše, který do politiky jít nechtěl začít tvořit nová mediální pravda, které může být i lží, ale jejím důvodem je zastřít vlastní problémy, kterých pořád přibývá  a  vytvořit problémy zcela jinde, nejlépe u politických konkurentů.

Ze zdroje Forum24

Proč Andrej Babiš považuje své oponenty za psychopaty a posílá je pro neurol. Proč se někdy chová jako Milouš Jakeš a zveřejňuje platy svých kritiků. A proč si vytváří v hlavě „blacklist“ svých nepřátel.

Andrej Babiš rozšiřuje seznam svých nepřátel. A každým dnemněkdo přibývá. Před pěti lety to byl nejvíce asi lobbista Ivo Rittig a pražští kmotři z ODS. Na nich šlo totiž dobře ukázat, že tradiční strany selhaly a nechaly se zkorumpovat kmotry.

Miroslav Kalousek z TOP 09 může podle Babiše za všechno. Babiš ho nenávidí permanentně. Na Kalouskovi lze totiž veřejnosti hrozně lehce představit konkrétní podobu „říše zla“. Babiš dovedně využil efektu, že Kalouska – obecně řečeno – nemají lidi rádi, protože jako pravicový ministr financí nemyslel na sociálně slabé a střední vrstvě bral jistoty.

Pak na černý seznam přibyli Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec z ČSSD, kteří v průběhu vládnutí zjistili, že s Babišem politiku dělat nejde. V Babišovi se v tu chvíli rozsvítilo výstražné světlo a zaútočil. Sobotku označil za lháře, a začal mu připomínat trestní kauzu OKD, v níž podle Babiše Sobotka „jel“. Z Chovance se stal grázl, který zneužívá policii. A nedávno na blacklist přibyl nový lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. Proč? Protože je prostě jen jeho soupeř ve volbách.

Pro Babiše je nepřítel a reprezentant zla každý, kdo s ním nesouhlasí nebo jde proti němu.

Za uplynulé čtyři roky se na listině nepohodlných objevila také spousta novinářů. Jednou to byli redaktoři České televize či serveru Echo 24, jindy novináři z Reportér magazínu. Ale nejvíce leží Babišovi v žaludku šéfredaktor serveru Forum 24 Pavel Šafr a šéfka webu Neovlivní Sabina Slonková.

Přitom jde u obou o rozdílné lidi. Šafr se od oligarchických praktik Babiše distancoval vždy. Od samého začátku, kdy Babiš začal koketovat s politikou či s ovládnutím médií, ho Šafr tvrdě kritizoval. Zatímco Slonková Babišovi zpočátku věřila a stala se z ní dokonce začátkem roku 2013 šéfredaktorka Mf DNES, kterou krátce před tím Babiš koupil v balíku celého vydavatelství Mafra. Slonková sice po půl roce z Mafry odešla, ale na rozdíl od Šafra jí zůstala nálepka bývalé podřízené Babiše, čehož politik teď zhusta využívá, protože po každém jejím kritickém článku o ní tvrdí, že je to jen jeho „bývalá zhrzená zaměstnankyně“. A navíc lhářka, jak neopomíná Babiš dodat.

Naposledy se o ní a o Šafra otřel Babiš tento týden na schůzce s aktivisty před setkáním s občany v Kroměříži. Před začátkem akce ho navštívili jeho odpůrci ze skupiny AUVA, kteří si s Babišem chtěli domluvit otevřenou diskusi na začátek září.

Jakmile se ale Babiš dozvěděl, že jedním z mnoha témat této diskuse bude i případ tragicky zesnulého podnikatele Milana Sládečka, změnil Babiš své dosavadní vstřícné chování a začal být až vzteklý.

zdroj: forum24.cz
Mnoho novinářů zajímají odpovědi na následující otázky:
1.  Kdo byli skuteční vlastníci švýcarské společnosti O.F.I., která se v roce 1995 stala majoritním majitelem Agrofertu?
2.  Znáte důkladně profesní kariéru Vašeho blízkého spolupracovníka Libora Širokého?
3.  Můžete popsat personální strukturu divize vnitřní bezpečnosti společnosti Agrofert?
4.  Znal jste osobně pana Marka Riche?
5.  Dokážete popsat způsob převzetí společnosti Lovochemie, v době nedokončené operace akvizice Unipetrolu?
6.  Byl Vašim právním zástupcem ve sporu s PKN Orlen také Radek Pokorný?
7.  Jaké byly Vaše osobní vztahy s Ivanem Langerem, Stanislavem Grossem, Martinem Pecinou a Miroslavem Grégrem?
8.  Jaké jsou Vaše osobní vztahy s Jurajem Širokým, dnes majitelem slovenské společnosti Váhostav?
9.  Přispěl jste v roce 1997 pětimilionovým darem na činnost ČSSD, v době, kdy byl jejím předsedou Miloš Zeman?
10.  Spolufinancoval jste někdy v minulosti volební kampaň strany Smer Roberta Fica?
11.  Jak hodnotíte svou účast ve společnosti Port Service Bratislava?
12.  Jaké jsou Vaše současné i minulé vztahy s bývalým slovenským ministrem hospodářství Pavolem Pavlisem, který udělil daňovou úlevu Vaší firmě Duslo Šala?
13.  Znáte podmínky udělení dotace a daňových úlev pro Vaši firmu Duslo Šala ve výši 58 mil. Eur? Jsou tyto podmínky dnes dodržovány?
14.  V roce 2013 jste prohlásil, že do tří let budete mít největší mediální dům v ČR? Podařilo se Vám to?
15.  Znáte celkovou výši dotací pro Váš holding?
16.  Kolik času denně věnujete svým firmám?
17.  Která banka je v současnosti koordinátorem Vašeho úvěrového portfolia? Znáte aktuální strukturu správy akciového portfolia ČNB? Co si myslíte o tzv. sektorové dani pro banky? Jaký máte názor na výši vyváděných dividend u dcer velkých zahraničních bank se sídlem v ČR?
18.  Znáte platnou zákonnou definici pojmu střet zájmu?
19.  Jaké jsou Vaše osobní vztahy se společnostmi Penta a J&T? Jaké jsou Vaše osobní vztahy s pány Chrenkem, Romanem a Krúpou?
20. Považujete svou obhajobu v kauze Čapí hnízdo za adekvátní a věrohodnou?
21.  Kampaň ANO stála v roce 2013 podle odhadů a také svědectví lidí z Vašeho okolí cca 650 mil. Kč. Proč se tato suma nepromítla do účetní uzávěrky kampaně? Z jakých zdrojů jste kampaň financoval?
22.  Je pravdou, že pekárenský koncern Lieken, jehož jste vlastníkem, dostal od německé vlády obří zakázku na dodávku pečiva do ubytovacích zařízení pro uprchlíky? A pokud ano, považujete za správné, když zároveň na veřejnosti ostře vystupujete proti přijímání uprchlíků a kritizujete uprchlickou politiku západních zemí, včetně Německa?
zdroj: echo24.cz

Firmy z holdingu Agrofert již bývalého vicepremiéra Andreje Babiše získaly v letech 2007 až 2016 veřejné zakázky až za 35 miliard korun. Uvedl to server HlídacíPes.org s odkazem na analýzu hospodaření a financování firem. Nejvyšší sumy putovaly do koncernu ze společnosti Čepro, kterou vlastní ministerstvo financí v té době řízené právě Babišem, napsal web. I když Babiš není ve vládě, stále čelí kritice, že jako člen vlády a vlivný podnikatel byl ve střetu zájmů a přímo tak násobil zisky jeho firem jako nikdy před tím.

Z analýzy vyplývá, že osm firem získalo státní zakázku poprvé až po vstupu Andreje Babiše do vlády. Všechny ostatní se na veřejných zakázkách podílely ještě před počátkem roku 2014.

„Ale cílem vstupu Babiše do politiky bylo přece blaho občanů, nebo NE?“

By redakce

Related Post