26. dubna 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Vládní krize způsobila další propad ČSSD

REKLAMA

Postupnými kroky ČSSD za poslední rok pomalu padají preference k bodu mrazu. Paradoxně vládní krize premiéra Andreje Babiše, která poškodila Českou republiku i v zahraničí postupně doráží jediné koaliční partnery hnutí ANO, kteří byly také jediní ochotni vytvořit po volbách koalici ve složité povolební situaci.

Podezření, kterým čelí premiér Andrej Babiš (ANO), jsou z pohledu Evropské unie vážnější než ta, která se týkala například bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho. Deníku Aktuálně.cz to řekl Eric Maurice, ředitel bruselské kanceláře prestižního francouzského think-tanku Nadace Roberta Schumana. Maurice zdůrazňuje, že žádný premiér ještě v EU nečelil obviněním ze zneužití evropských peněz ani obavám z toho, že může mít zájem přihrávat evropské dotace firmám, z nichž má sám prospěch. (zdroj Aktuálně.cz)

I přes současnou situaci premiéra ČR by ANO nyní volil každý třetí Čech, aféra údajného únosu naopak Andreje Babiše posílila a hnutí ANO může dál oslavovat, protože jejich preference stoupají stále vzhůru. Naopak preference ČSSD pod vedením Jana Hamáčka, který převzal po Sobotkovi stranu plnou starých dobrých kmotrů stále klesají pomalu ale jistě pod hranici pěti procent.

Hamáček převzal ČSSD stavu, kdy ztratila důvěru voličů po první mediálním ataku ještě Sobotkovi vlády. Místo toho, aby nové vedení transformovalo rozpadající se stranické sekretariáty pod nadvládou vlivných kmotrů, vyřešilo lepší fungování strany a odstranilo staré struktury, které ČSSD decimují stále více, tak se kolébalo na vlně vládní strany s proslulou pracovitostí jen jednotlivců.

Paradoxně předseda ČSSD Jan Hamáček je jedním z mála politiků, kteří mohou dostat premiéra Andreje Babiše do patové situace. Pokud by s ním  ČSSD odmítla sedět ve vládě, a že důvodů je dost, tak by hnutí ANO mělo co dělat, aby svou mediální mašinou překonalo situaci, které hýbe celou Evropskou unií. Hámáček ale tvrdí, že ti co chválili  ČSSD za nepodporu Andreje Babiše, by potom ve volbách ČSSD nevolili. Prosazování programu ČSSD je dalším argumentem předsedy strany, která se chvěje už delší dobu v základech. Hamáček v rozhovoru pro Aktuálně.cz zároveň přiznává, že sám několikrát uvažoval o odchodu z čela sociální demokracie.

Na podzimních konferencích vlivní členové ČSSD, kteří často nejsou na veřejnosti vidět opět osnovají své plány jak představit nové lidi obnovit ztracenou důvěru voličů novými nastrčenými a nezkušenými tvářemi, aby je mohli se zákulisí dál ovládat pro své, často osobní zájmy. Ale i to jsou staré triky, které už na voliče ČSSD asi moc neplatí. Nic na plat. ,,Ryba smrdí od hlavy.“ A ČSSD je doslova prolezlá šedými eminencemi jako ementálský sýr. Není měsíc, aby se nehovořilo o nějakém kmotrovi, naposledy  to byl pražský vlivný Poche a jeho přítel Petříček.

V Karlových Varech rezignoval na předsedu okresního výboru bývalý náměstek primátora Michal Riško.

,,Už druhé vládní volební období se ČSSD nepohnula z místa, uvolnil jsem post předsedy dalším. Osobně jsem zklamán, že se ve vedení okresu objevují lidé, kteří prohráli v Karlových Varech volby. Čekal jsem nové lidi, ale opět se hraje stará odrhovačka. ČSSD nejen ve městě ovládají nečitelné skupiny vlivných lidí, kteří se nechtějí veřejně prezentovat, ale uvnitř strany intrikují a personálně stranu dlouhodobě destruují. Pamatuji si ještě dobu, kdy na kandidátky ČSSD rádi vstupovali lékaři, učitelé a právníci, ale  to už je dávno pryč. Dnes z ČSSD odchází mnoho zklamaných členů. Zvažuji své setrvání ve straně, kterou rozkládají pokrytci a prospěcháři,“ uvedl k situaci ČSSD v Karlových Varech Riško.

Už v březnu příštího roku proběhne sjezd ČSSD, kde budou straníci  volit nové vedení. Rozhodovat se bude o osudu nejstarší politické strany v Čechách, která se topí nejen v astronomických dluzích, ale především bojuje s magickou hranicí pěti procent, důležitou pro vstup do reálného světa politiky.

Napsali jinde o kmotrech v ČSSD

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.