Vybraná města dostala stovky tisíc na kulturu. Ostatním se může o takové podpoře jen zdát.

REKLAMA
(Karlovy Vary, 19.4.2022)
Zhruba 4,5 milionu korun ze standardního dotačního programu na kulturu rozdělil Karlovarský kraj mezi 158 přihlášených žadatelů, kteří celkem žádali o zhruba 13 milionů korun. Bokem však kraj rozdělil ještě dalších 2,5 milionu korun, které dostaly obce, které mají to privilegium, že mají své zástupce ve vedení kraje. To je praxe, kterou nyní provozuje vedení Karlovarského kraje. Nepřímo tak dává najevo, že v přidělování dotací na kulturu panují dva rozdílné metry. Zatímco na normální žadatele v rámci transparentního výběrového řízení vyjde v průměru 20 až 30 tisíc korun, tak ti, kteří patří do správné politické strany, dostanou 200 až 900 tisíc korun.
„Chování vedení kraje nerozumím. Zatímco například Festival zdravotně postižených získal dotaci ve výši třicet tisíc korun, nebo tradiční a velmi oblíbená akce Noc kostelů dvacet tisíc, tak díky tak zvaným individuálním dotacím, získal koaliční člen zastupitelstva kraje a starosta Chebu Antonín Jalovec (za STAN) devět set tisíc korun. Starosta Dalibor Blažek (Místní), který je důležitým hráčem ve vládnoucí krajské koalici, dostal přiděleno půl milionu korun. Stejnou částku si pak nechal odklepnout i spřízněný starosta vedení kraje, Petr Schaller z TOP09 z Plesné. A to vše, jakou náhodou, zrovna v roce, kdy se konají obecní volby.“ Komentuje individuální dotace opoziční zastupitel Martin Hurajčík (ANO) a dodává: „Z tohoto výčtu je celkem jasné, kam vedení kraje posílá peníze. Ten, kdo je drží u moci a kdo s nimi hlasuje. Jsem zvědavý, jestli se na toto chování zaměří i různé organizace, které jsou schopné psát o stokorunových položkách na obcích a městech“, doplňuje Martin Hurajčík.
Jeho slova potvrzuje i poslankyně parlamentu a starostka Sokolova Renata Oulehlová, která si posteskla, že město pořádá jednu z nejnavštěvovanějších akcí roku, a to tradiční průvod čertů, který vedení kraje naprosto ignoruje. Lidé rozhodující o kulturních dotacích ho dokonce označili za pokleslou zábavu. „Bylo nám sděleno, že tohle kraj nikdy nepodpoří. Přitom k nám do Sokolova jezdí desetitisíce lidí z celého regionu a průvod čertů má i bohatý doprovodný kulturní program,“ zlobí se starostka Sokolova.
Opozice přitom dlouhodobě apeluje na vedení kraje, aby šetřilo a zbytečně nerozhazovalo. Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a opoziční zastupitelka Jana Mračková Vildumetzová několikrát zmínila zdražující se energie, pohonné hmoty a celkově náklady na živobytí a vždy za tyto připomínky sklidila jen výsměch koaličních politiků. „Jsem jednoznačně pro podporu kultury, ale rozdělovat ve volebním roce individuální dotace tímto způsobem je nezodpovědné a může to snadno vypadat dokonce jako určitá forma korupce. Vedení kraje se chová, jako by peníze rozdávali ze svého. Jenže tak to rozhodně není. Zrovna v této době bych chápala, kdyby peníze šly na podporu lidí, kteří jsou v problémech. Ať už to jsou dlouhodobí nebo noví obyvatelé našeho kraje,“ vysvětluje Jana Mračková Vildumetzová.

KONENTÁŘ KVL

Čeká voliče rozkulhaný cirkus, plný místních komediantů?

Kdo si přečte tento článek, nemůže se ubránit dojmu, že si koaliční krajští politici rozdělují z rozpočtu všech občanů Karlovarského kraje veřejné peníze podle klíče koaličního bratrství, mediálně podporovaného slepence bez reálného programu.

V minulosti si ex primátor Kulhánek v Karlových Varech v neinvestičních dotacích doslova lebedil. Vše došlo tak daleko, že občané Karlových Varů jsou zatížení do roku 2035 dluhem, který je 750 miliónů bez úroků.

Nepřiměřené rozhazování do kultury v Karlových Varech dlouhých osm let pro vybrané voliče a zájmové skupiny se nejspíš lstivě přesouvá na Karlovarský kraj. Zde se možná už brzy podle karlovarského vzoru rozfofrují úspory minulých vlád pod taktovkou současného hejtmana Petra Kulhánka, který je s kulturou a jejími voliči už delší dobu naladěn na stejnou notu, s využitím mnoha politických skupin jako koníků k výtahu k moci.

Dokonce „nadlidé z kultury“ kandidují za Kulhánkovo domovské hnutí KOA, kde přímo lobují za své neziskovky rabující veřejné rozpočty na úkor všech ostatních, za vřískotu a potlesku hlupáků, chodících s volňásky na kulturní brak.  

Při malé volební účasti stačí do komunálu volební hlasy od vykoupené kulturní fronty, která významně ovlivňuje také místní média. Vše bude trvat tak dlouho, dokud místní komedianti krajskou pokladu zcela neroztočí ve víru podprůměrné zábavy pro slaboduché příznivce ochotné za „laciné lízátko metat do úmoru rozkulhané kozelce“.