22. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

REKLAMA

Dne 18.října 2023 se uskutečnil výlet do Třeboně. Tento výlet pořádal klub seniorů z Úvalské ulice.

Sraz měli senioři v šest třicet u Tržnice. Autobus jim přijel po půl sedmé. Senioři nastoupili, zaplnili celý autobus a pan řidič Petr mohl vyjet do Třeboně. Cestou jim paní vedoucí Milada dala instrukce, co je čeká po dobu výletu.  Po dvou hodinách řidič zastavil na benzínové pumpě, aby se senioři protáhli a zašli si na toaletu a dali kafíčko.

Po dvacetiminutové přestávce senioři nastoupili a pan řidič vyjel. Cestou senioři popřáli paní Janě, která je vynikající předsedkyně výboru, k jubilejním narozeninám. Mezi tím autobus dojel do Třeboně. K Schwarzenberské hrobce měli už jenom tři kilometry. Autobus dojel k místu, senioři vystoupili a vydali se směrem písčitou cestou k nádherné Schwarzenberské hrobce. Tam na ně čekala průvodkyně, která jim vyprávěla o historii Schwarzenbergů.

Projekt stavby hrobky navrhl významný rakouský architekt Friedrich von Schmidt. Stavba začala 1874 a dokončena byla v roce 1877. V hrobce je uloženo dvacet šest rakví. Od roku 2021 je hrobka ve správě nadačního fondu Schwarzenberská hrobka v Domaníně, který založili Karel Schwarzenberg a Elisabeth Pezoldová, rozená Schwarzenbergová.  Veřejnosti je hrobka přístupná.

Po nádherné prohlídce se odebrali k rybníku Svět a tam pro ně přijel autobus a odvezl je k restauraci U Slunce. Tam měli objednaný oběd, kuřecí řízek se šťouchanými bramborami. Všem moc chutnalo. Po dobrém obědě nastoupili do autobusu a pan řidič je vezl na Třeboňský zámek. Do zámku šli na dvě skupiny.

Třeboňský zámek je šestý největší v České republice o rozloze sto obytných místností. V roce 1479 si šlechtic z Rožmberka Vok II vybral za sídlo město Třeboň. V roce 1562 město i hrad zasáhl požár. Proto Vilém z Rožmberka pověřil stavitele Antonína Ericera přestavbami starých budov na renesanční zámek. Stavba probíhala v letech 1565-1575.  Po úmrtí posledního Petra Voka z Rožmberka, který zemřel na zámku 6.listopadu 1661, zdědili zámek Schwarzenbergové. Kolem zámku je nádherný park, který v šestnáctém století vznikl za Petra Voka z Rožmberka. Pro veřejnost byl zámecký park otevřený v roce 1945.

Toto místo je oblíbeným odpočinkem místních třeboňských občanů. Po nádherné prohlídce se senioři odebrali k autobusu a pan řidič s nimi vyjel s jednou přestávkou do Karlových Varů. Před Karovými Vary senioři poděkovali vedoucí zájezdu Miladě za pěkný výlet a panu řidiči za bezpečnou jízdu po dobu celého výletu.


Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.