Z toho by si Sobotka ucák´ do kalhot. Získali jsme detaily Babišových porad v Agrofertu. Už víme, čeho se Zaorálek a spol. tak panicky bojí

REKLAMA

ParlamentníListy.cz měly možnost hovořit hned s několika sociálními demokraty. S těmi mladšími, ale i s těmi, kteří zažili desítky poslanců a výsluní popularity. Všichni se shodují v jediném: volební výsledek strany je tristní a Sobotka se svým ansámblem by měli okamžitě nabídnout své funkce a bez otálení rezignovat. To se samozřejmě nestane.

O tom, jak urputně se Sobotka a Zaorálek drží své funkce, svědčí především reakce členské základny. ParlamentníListy.cz exkluzivně získaly „výzvu výkonného orgánu ČSSD“ v Havlíčkově Brodě ze dne 23. 10. 2017, která byla zaslána všem krajským a okresním organizacím ČSSD v zemi. O co v ní jde? O „okamžité odstoupení členů politického grémia a ústředního tajemníkaČSSD“, o „okamžité svolání ÚVV a mimořádného Sjezdu ČSSD“, o „odchod do opozice“, ale třeba taky o „role okresních a krajských tajemníků“ a jejich revizi. Samozřejmě, že dopis, pod nímž je podepsána tajemnice OV ČSSD Havlíčkův Brod Radka Hájková, nikam nevedl. Vedení sociální demokracie si z toho nic nedělá. V té souvislosti ještě vsuvka. Zoufalý výsledek dopadl na hlavu rovněž pražské socdem, kterou vedl Petr Dolínek. Naše redakce se v té souvislosti zeptala Miloslava Ludvíka (šéfa pražské ČSSD, jehož de facto Dolínek a europoslanec Poche připravili o místo na kandidátce do PSP), co na Dolínkův zoufalý výkon říká. Odpověď? „Snad raději nic, chci si zachovat zbytky slušného chování,“ vzkázal naší redakci.

A jsme u meritu věci. Když jsme se ptali, proč by Zaorálek, Chovanec nebo Sobotka nešli do vlády s Andrejem Babišem, vyvolali jsme rozpačité reakce. Ty však nesouvisely s kritikou volebního výsledku, ale s tím, jak by to vypadalo. „Vždyť by na nás hulákal jako někde na poradách Agrofertu!“ uvedl jeden z vysokých představitelů strany. Nepřál si být jmenován. „Vím to, protože se dost vyprávělo ve Sněmovně, jak ‚lítali‘ debilové, kreténi, ale i mnohem tvrdší výrazy. Z úst pana Babiše přímo na poradách v jeho firmě! Tohle bychom měli snášet? Aby se tam do nás opíral, když bude mít jasnou převahu ministerských křesel a celkem nezpochybnitelný mandát?! Jak to řekl Roman Onderka, ale i další. Buďme v opozici a pracujme,“ uzavřel.

ParlamentníListy.cz hovořily se dvěma manažery Agrofertu, kteří některé z porad zažili. Ostrost výrazů potvrdili. „Ale nebylo to nikdy osobní. Že by říkal nějaké narážky, to ani náhodou. Babišmá překvapivě velkou míru empatie, když jde o rodinu. Samozřejmě, že nadával, mě taky jednou nazval kokotem, ale asi oprávněně. Pokud se někdo ze členů ČSSD bojí, jak by se k němu choval, tak jim to mohu říct jednoduše a rychle – jako šéf ke svému zaměstnanci. To je jednoznačné,“ uzavřel vysoký představitel Agrofertu. „Z toho by si premiér Sobotka (s dovolením) ucák´, jak Babiš dokáže tlačit, tlačit, tlačit, tlačit, tlačit…“

zdroj:Parlamentní listy, číst dál…