Zvedací lávka za miliony budí posměch

REKLAMA

Posměšné, ale i kritické reakce budí  zvedací lávka projektanta Oty Řezanky, která nově překlenula řeku Ohři v Karlových Varech. Srovnávání s Kaplického knihovnou, které se objevilo na sociálních sítích jasně ukazuje trapnost.

Podporovaný inženýr zejména hnutím KOA  Ota Řezanka trvá na tom, že je lávka navržena ve stylu organické architektury, kterou vyznával věhlasný architekt Jan Kaplický. Ale Řezanka hned dodává, že s tímto velikánem se nikdy nesrovnával.

Nepřehlédnutelný mostek díky výrazným barvám a neotřelým tvarům, upoutal i sdružení Archwars, které vyhledává architektonické výstřelky a hrůzy. Ti se do lávky opřeli nekompromisně na Facebooku. O projektantovi napsali, že je zarytým fanouškem Kaplického a snaží se kopírovat odkaz svého idolu.

Ota Řezanka se tomu brání a uvádí, že srovnání s Kaplickým se poprvé objevilo na Facebooku.

„Někdo tam napsal, že je lávka jako od Kaplického. Že jde o blob jsem poprvé slyšel od novinářky, která mi začátkem léta volala a ptala se mě, jestli vím, že se lávce říká karlovarský blob. To jsem nevěděl,“ popsal.

Řezanka však říká, že laikům se na první pohled může jevit jistá podobnost mezi stavbami. „Pokud se ale někdo prohlašuje za odborníka na architekturu a přitom tvrdí, že naše lávka je kopií Kaplického knihovny, pak by měl vrátit diplom,“ uvedl.

Diskutující zpochybňovali i jeho vzdělání a praxi. Řezanka absolvoval obor konstrukce a dopravní stavby na ČVUT.

Mostek, na kterém se podílel tým dvou desítek lidí, stále není zkolaudované. Čeká na to, až bude zanesené do povodňových plánů. Prý projektant nepodal včas informace na Povodí Ohře.

Vzhledem k faktu, že se lávka bude při povodni  zvedat vzniknou tak městu další náklady na jeho provoz, pohotovosti zaměstnanců, zkoušky zvedání a plnění dalších povinností z povodňového plánu