Karlovy Vary oslavily 100 let výročí republiky po svém

KVListy
REKLAMA

Karlovy Vary-Zatím co se v celé republice oslavovalo apoliticky a bez projevů loajality k politickým mecenášům, Karlovy Vary si jely opět starou písničku v režii hnutí KOA, které si přisvojilo prezentaci svých členů jménem města jako normu, nemající však nikde jinde obdoby. Když reprezentace, tak pro všechny a ne jen vybranou smetánku vládnoucích politiků , nesoucí ten prapor a sdělující všem, kdo je tady pánem a hlasatelem dobra. Určitá setrvačnost je po osmi létech asi pochopitelná, ale evidentně bez reflexe povolebních změn.

Oslavy 100 let založení republiky byly pro širokou veřejnost v Karlových Varech nezvykle až velmi skromné. V neděli v 10 hodin vystoupil se svým tradičním projevem opět člen hnutí KOA Jiří Klsák, který si přisvojil veškeré projevy za město u sochy T.G.Masaryka, už celých osm let, ale tentokrát stál u mikrofonu sám. Nikdo z radních města se Klsákovo projevu neúčasnil.

Za to večer na koncertu v režii Karlovarského symfonického orchestru se děkovalo ústy ředitele Petra Polívky jedinému muži, končícímu primátorovi Petru Kulhánkovi, jako mecenáši KSO. Není to asi náhoda, protože v orchestru je i široká základna  politických sympatizantů, ale jsou zde i registrováni politici, kteří za KOA veřejně kandidují.

Apolitičnost v umění byla až do vlády hnutí  KOA doménou všech minulých vedení města. Kolik dalších ,,politických figur“ za osm let prorostlo do struktur města, magistrátu nebo organizačních složek města a městských firem mohou asi říct jen zasvěcení.

Podle informací nově zvolených politiků je zřejmé, že na oslavy nedostali pozvání ani od KSO, ani od dosluhujícího náměstka Klsáka, který má ve svém poručení kulturu v Karlových Varech doslova na povel a koncert si samozřejmě nenechal ujít.

,,Nezaujatá a nestranná tisková mluvčí Helena Kyselá“ nezapomněla pozvat opět desítky novinářů, jak je zvyklá již řadu let masírovat veřejnost všude, kde se politici KOA prezentují v dobrém světle. Natrénovaný zvací email pro tisk odešel s pravidelnou přesností jen vybraným lidem. Na webu města nebyla o koncertu ani zmínka i přes to, že město zaměstnává na plný úvazek hned dva tiskové mluvčí.

Příznivci vybraných politiků tak oslavili stoleté výročí po svém. Zazněla „Má vlast“  od Bedřicha Smetany, Vyšehrad, Vltava, Šárka, Z českých luhů a hájů, Tábor a Blaník.

V úvodu  slavnostního večera nechyběla po projevu díků Česká státní hymna. Zábava oslav pro platící a vybrané byla v režii KSO důstojnou vzpomínkou, ale také důraznou  prezentací vyvolených za městské peníze.

Ohňostroj ani světelná šou, průvod městem, hody a další veselí se v Karlových Varech nekonalo, veřejné oslavy jako v jiných městech tentokrát k vidění nebyly.

Stará, osm let obehraná gramofonová deska s jedinou písničkou a mnoha falešnými tóny už bude brzy definitivně vyměněna.

PRAHA

ÚSTÍ NAD ORLICÍ

By redakce

Related Post