Běžná slovní přestřelka dvou krajských zastupitelů, současného hejtmana Petra Kubise (ANO) a Jana Horníka (STAN), když se dohadovali o nové krajské vládě, odhalila, že hejtman Petr Kubis byl v roce 89 členem pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti, který zasahoval proti protestujícím při Palachových dnech v Praze.
A nechal se pasovat na člena Řádu koruny a meče, úzce propojeného s krajně pravicovou Stranou konzervativní pravice – Řádem národa.
Babišův karlovarský hejtman Kubis sloužil u Pohotovostního pluku VB
Obě informace, které jako první přinesl týdeník Euro, vyšly najevo v situaci, kdy proti sobě v kraji od voleb stojí dva bloky – ANO a Klub 21 složený ze Starostů a nezávislých a Pirátů, kteří obtížně sestavují koalici. Kubis na jednom z jednání plísnil senátora a krajského zastupitele Jana Horníka (STAN) za neformální oblečení. Ten mu odpověděl v tom smyslu, že oblek není tak důležitý jako charakter a že by se nechtěl dočkat situace, kdy jednání povede člověk v uniformě a s obuškem u pasu, případně v hávu Řádu národa.
Kubis informaci o členství ve zmíněném spolku potvrdil. „To je x let stará záležitost. Členové řádu jsou vlastenci. Mně se ty jejich myšlenky líbily,“ citoval jej týdeník Euro. Babišův hejtman nepopírá ani své angažmá u Pohotovostního pluku komunistické Veřejné bezpečnosti, závažnost tohoto zjištění nicméně relativizuje klasickou normalizační výmluvou – poukazem na to, že byl v té době mladý a že šlo o podmínku kariérního postupu.
Svůj podíl na násilném potlačování pokojných demonstrací o Palachově týdnu pak rozmlžuje vzpomínkami na podružnosti, zatímco na to, jestli u předmětné represivní složky komunistické policie mlátil a šikanoval lidi, „si nevzpomíná“.
zdroj:https://www.forum24.cz/babisuv-karlovarsky-hejtman-kubis-slouzil-u-pohotovostniho-pluku/
V době socialistického Československa byli příslušníci pohotovostního pluku z velké části, členové KSČ toho času studenti školy Sboru veřejné bezpečnosti (VB), kterou musel projít každý příslušník.
V listopadu 1989 byly v pohotovosti mimo jiné i vojenské raketové oddíly v okolí Prahy, soustřeďující vodní děla, která nebyla nikdy nasazena, ale součástí plánu tehdejšího komunistického vedení bylo použití Československé socialistické armády, která byla připravena plnit rozkazy stejně jako příslušníci VB.