Novou předsedkyní Sněmovny se stala Pekarová Adamová

Předsedkyni TOP 09 Pekarovou Adamovou navrhla do nejvyšší funkce v dolní komoře koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), jež skládá budoucí většinovou vládu s koalicí Pirátů a Starostů a nezávislých.

Pekarová Adamová dostala v tajné volbě 102 poslaneckých hlasů ze 122 odevzdaných, oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Ke zvolení bylo nutných 98 hlasů, když volební komise vydala 194 hlasovacích lístků. Neodevzdalo je 72 poslanců, což je počet poslanců ANO. Dva z nich na dotaz ČTK potvrdili, že poslanci ANO neodevzdali hlasovací lístky, i když si je vyzvedli. Rozdíl 20 hlasů mezi počtem odevzdaných hlasů a hlasy pro vítěznou kandidátku odpovídá počtu poslanců SPD. Z koaličních poslanců se od 17:45 omluvil Pirát Jakub Michálek. Koaliční strany mají aktuálně 104 hlasů, protože čtyři koaliční poslanci se z ustavující schůze omluvili ze zdravotních důvodů.

Nová předsedkyně Sněmovny v projevu po svém zvolení poděkovala bývalému předsedovi Radku Vondráčkovi (ANO) a posléze si s ním potřásla rukou. Řekla, že Sněmovna by měla hledět v první řadě na to, aby důstojně reprezentovala celou veřejnost. Povinností poslanců podle ní je, aby zejména v klíčových věcech působili semknutě a hájili zájmy všech občanů. „A myslím si, že toho budeme schopni,“ dodala.

„Chtěla bych, abychom skutečně dbali na kvalitu před kvantitou. To je podle mého názoru nesmírně důležité a považovala bych to za to nejdůležitější měřítko, které si máme stanovit,“ řekla. Na závěr se obrátila k veřejnosti. „Já se budu snažit ze všech sil, abych právě důvěru v naši komoru Parlamentu, tedy v Poslaneckou sněmovnu, zvyšovala. Je to úkolem nás všech, ale já se budu snažit v tomto být v čele těch, kteří se o to snaží. A budu moc ráda, když mě v tom budete všichni následovat,“ dodala.

Nová předsedkyně dolní parlamentní komory obdržela i kytici květin v podzimních barvách a ujala se řízení schůze Sněmovny. Tím okamžikem skončila úloha bývalého předsedy Vondráčka, který schůzi do té doby řídil.

Pekarová Adamová (37) vystudovala andragogiku na Univerzitě Karlově a ekonomii a management v průmyslu na Českém vysokém učení technickém. Do TOP 09 vstoupila v roce 2009 krátce po jejím vzniku. Poslankyní je třetí volební období, v minulém byla místopředsedkyní sociálního výboru a působila také ve výboru pro životní prostředí.

Pekarová Adamová je po Miroslavě Němcové (ODS) druhou ženou v čele Sněmovny a druhým politikem v této funkci, jenž není z ODS nebo z ČSSD. Němcová vedla dolní komoru v letech 2010 až 2013. Prvním předsedou dolní komory z jiných stran než ODS a ČSSD byl Radek Vondráček z ANO v uplynulém volebním období. Pekarová Adamová se zvolením předsedkyní Sněmovny stala dosud nejvýše postaveným ústavním činitelem za tuto stranu. Po Vondráčkovi převzala řízení nynější ustavující schůze.

Poslanci zatím zvolili pět místopředsedů Sněmovny

Místopředsedy Sněmovny poslanci zvolili v dnešním v prvním kole tajné volby Janu Mračkovou Vildumetzovou (ANO), Jana Skopečka (ODS), Věru Kovářovou (STAN) a Jana Bartoška (KDU-ČSL). Ve druhém kole pak uspěla také Olga Richterová (Piráti). Na další místopředsednické křeslo neúspěšně aspirovali Radek Vondráček (ANO) a Tomio Okamura (SPD).

Někdejší hejtmanka Karlovarského kraje Mračková Vildumetzová obdržela 142 hlasů, ekonomický odborník ODS Skopeček 102 hlasů a místopředsedkyně hnutí STAN Kovářová 100 hlasů stejně jako místopředseda lidovců Bartošek.

Druhého kola volby se zúčastnilo stejně jako prvního kola 195 poslanců. Místopředsedkyni pirátské strany Richterové dalo hlas 101 z nich. Ke zvolení bylo nutných 98 poslaneckých hlasů.

Protože jedno místopředsednické křeslo zůstalo neobsazené, bude se muset konat nová volba, a to zřejmě přespříští týden.

zdroj:ČTK


Paradoxem situace je fakt, že ze slepence ODS, KDU-ČSL, TOP 09, by se samostatně nejspíš Pekarová za svou stranu vůbec nedostala jako Přísaha  a Trikolora. Druhý pohled se rýsuje v jejím velmi slabém postavení v politickém slepenci, kdy bude snadno odvolatelná, a proto se dá očekávat, že si pětikoalice vytvořila rozdělení křesel více tak, aby si každý uvědomil svou vazalskou funkci, než aby byla křesla rozdělena podle odborností a zkušeností. Pekarová by podle odbornosti měla zasednou na místo Maláčové, kterou před volbami kritizovala.

By redakce

Related Post