Krajské zdravotnictví zmítá chaos a průšvihy. Nemá žádnou vizi, varují zastupitelé hnutí ANO

REKLAMA

Mnoho občanů Karlovarského kraje možná ani netuší, že krajské zdravotnictví má na starost hejtman Petr Kulhánek, člen a činovník hned v několika politických stranách. V minulosti to bylo lokální hnutí Karlovarská občanská alternativa (KOA), dále úzká spolupráce s TOP 09 a dnes pro změnu je to hnutí STAN.

Dalo by se říct, že politik Kulhánek úspěšně mění politické kabáty podle přísloví: “ Kam vítr, tam plášť „. 

Hejtman Kulhánek přitom nemá s odborností ve zdravotnictví zhola nic společného. Možná proto se opoziční zastupitelé zlobí a jeho práci veřejně kritizují nejen na jednáních zastupitelstva, ale hlasitě i v médiích, která jim dají prostor, který se po nástupu k moci politika Kulhánka zdá se být velmi omezený.

Karlovarským paradoxem je fakt, že když byl Kulhánek opozičním zastupitelem, tak mu média dávala veliký prostor, ale v té době si média říkala hlídači demokracie a na tehdejší poměry by dnešní kauza kampeličky a členů ODS nebo DOZIMETR v hnutí STAN média hrála do nekonečna.

Ale dnes je ticho po pěšině, že by hlídači demokrcie začali hlídat něco jiného?. 

Vítězné hnutí ANO, které s přehledem vyhrálo minulé krajské volby v Karlovarském kraji skončilo záhy v opozici. Politickou moc uchvátily malé strany z mizivou podporou lidí, které vítěze voleb obešly a utvořily koalici polepenou až hanba nasypanou pašalíky a mnoha výdaji, které kraj dosud nepamatoval. Možná podle toho to po čtyřech létech vypadá a zdá se, že se pod vedením Petra Kulhánka se nerozkulhaly jen Karlovy Vary, kde vedl město dlouhých osm let, ale nyní jeho vládnutí okusili občané Karlovarského kraje.

Ne náhodou se mezi odborníky říká, že Karlovarský kraj je po nástupu Kulhánka neziskovek ráj. 


Krajští zastupitelé mají k práci hejtmana Kulhánka veliké výhrady.

Žádná vize, žádné strategické plány, jen chaos, nepořádek a řada průšvihů, které se záplatují na poslední chvíli. Opoziční zastupitelé z hnutí ANO dlouhodobě upozorňují současné vedení kraje, že krajské zdravotnictví vede zmatečně a svými špatnými rozhodnutími nebo nečinností způsobuje jeden problém za druhým. „O to víc bije do očí, že zdravotnictví si vzal pod sebe sám hejtman Kulhánek, absolutně to ale nezvládá,“ říká Gabriela Dostálová, která má v krajské stínové vládě v gesci zdravotnictví.

Právě Dostálová vypočítává celou řadu projektů, které jsou problematické, na čemž buď tratí občané nebo přímo krajská pokladna. „Nemocniční lékárna v areálu Nemocnice Cheb se znovuotevřela až po neuvěřitelných 14 měsících. Mnohokrát jsem na to upozorňovala. Karlovarská krajská nemocnice se tak totiž připravila o finanční prostředky z provozu této lékárny.“

Že to ale není ojedinělý jev dokládá dalším příkladem. „Stejný model byl i u nefunkčního parkovacího systému v areálu chebské nemocnice. Doba jeho zprovoznění trvala dokonce mnohem déle a dodnes se systém potýká s určitými problémy. Kdo je za tento šlendrián zodpovědný?“ ptá se Dostálová, která zároveň dodává, že ani vedení Karlovarské krajské nemocnice, ani gesční radní a zároveň hejtman Petr Kulhánek si žádný problém nepřipouští.

Aktuálně upozorňuje hnutí ANO i na kolapsový stav chebské interny, kde se rozpadl lékařský tým a pacienti se tak musí vozit na internu až do Karlových Varů.

Podobně složitá je i situace okolo magnetické rezonance. V kraji jsou pouhé dvě, z toho jedna v Karlových Varech a druhá v soukromé sokolovské nemocnici a čekací doby jsou proto velmi dlouhé, a to více, jak 8 týdnů „Proč už se neřeší pořízení další magnetické rezonance s lepšími zobrazovacími parametry, když dotace na tyto přístroje jsou,“ ptá se předsedkyně zastupitelského klubu Jana Mračková Vildumetzová.

Podle Gabriely Dostálové chybí plán a vize, kam se karlovarské krajské zdravotnictví bude ubírat. Za čtyři roky, kdy má zdravotnictví na starosti hejtman Kulhánek a Karlovarskou krajskou nemocnici řídí Josef März, stínová krajská radní pro zdravotnictví nezaznamenala žádnou koncepci rozvoje zdravotní péče.

Mnoho věcí se prý řeší nahodile až chaoticky. „Ukážu to na velice smutném příkladu, který svědčí o naprosté nekompetentnosti v řízení karlovarské nemocnice. Ta žádala o dotační prostředky na pořízení hardwaru a softwaru k zajištění kybernetické bezpečnosti dle nejnovějších nařízení a v posouzení zpracování dotace skončila na 105. místě ze 105 žadatelů, tedy naprosto poslední a hluboko pod čarou. Vše tak bude muset hradit z vlastních finančních zdrojů,“ popisuje Dostálová, která dodává i to, že se snaží vedení kraje pomáhat a pravidelně chodí s konkrétními návrhy. „Zatím však vždy narazím na zeď odporu,“ posteskne si.


Tuhle lež primátor už pod koberec nezamete

Varování pro ty, co poslali K ulhánka na kraj.

By redakce

Related Post