23. května 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Hejtman Kulhánek finance pro školy v kraji nevybojoval, ředitelé tak budou muset sahat na peníze učitelů

REKLAMA

(Karlovy Vary, 15. 5. 2024) – Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek se měl bít za to, aby vláda ČR navýšila finance pro nepedagogické pracovníky na úroveň předchozího roku. Na konci února letošního roku ho k tomu zavázalo usnesení schválené krajským zastupitelstvem.

Přijetí textu o pěti bodech, ve kterém byl hejtman pověřen tím, „aby vstoupil do jednání se státem a zajistil financování nepedagogických pracovníků pro školská zařízení na území Karlovarského kraje ze státního rozpočtu,“ navrhli opoziční zastupitelé z hnutí ANO. Ruku pro něj zvedli ale i někteří zastupitelé z řad koalice.

Už tenkrát ale mnozí zastupitelé mluvili o tom, že hejtman žádnou velkou aktivitu pro krajské školy vyvíjet pravděpodobně nebude. „Jsem velmi zvědavá, jak se k tomu postaví současný hejtman, který pro usnesení nehlasoval. Jestli bude za náš kraj a jeho obyvatele bojovat a nebo, jak bývá jeho zvykem, vše dopředu vzdá, protože stejně jako ministr školství reprezentuje hnutí STAN,“ říkala na konci února Jana Mračková Vildumetzová, předsedkyně krajské stínové vlády hnutí ANO.

A že se nemýlila, bylo jasné už v průběhu dubna. „Když jsem se v dubnu na zastupitelstvu zeptala, jak hejtman Kulhánek plní přijaté usnesení, řekl mi, že si všechna školská zařízení mohou požádat o dorovnání finančních prostředků v rámci dohadovacího řízení. Jenže pravda je úplně jinde. Nikdo nic nedostane! Kritériem totiž je, aby školy měly méně finančních prostředků, než v roce 2023. A to kvůli inflaci nebo valorizaci platů žádné školské zařízení nemá,“ vysvětluje Mračková Vildumetzová a její kolegyně k tomu přidává smutnou předpověď.

„Ředitelé školských zařízení buď nepedagogické pracovníky propustí a školy tak přijdou o kuchařky, školníky či uklízečky, nebo peníze vezmou učitelům. Jiná cesta bohužel není,“ říká Hana Žáková, stínová radní pro školství a potvrzuje to i Martin Hurajčík, který je krajský zastupitel a starosta města Mariánských Lázni.

Hnutí ANO tvrdí, že hejtman Karlovarského kraje spolu se svým stranickým kolegou, ministrem školství Mikulášem Bekem, připravil svůj region o 96 milionů korun pro nepedagogické pracovníky.

Opoziční hnutí ANO na zasedání krajského zastupitelstva v pondělí 26. února prosadilo přijetí následujícího usnesení:

Zastupitelstvo Karlovarského kraje:

1. konstatuje, že školská zařízení na území Karlovarského kraje, jejichž zřizovatelem je Karlovarský kraj, města a obce, nechtějí propouštět  nepedagogické pracovníky či zkracovat jejich úvazky z důvodu, že došlo ke snížení finančních prostředků alokovaných ve státním rozpočtu v kapitole školství

2. považuje zachování stávající úrovně, a to i co se týče zabezpečení chodu školských zařízení, jejich bezpečnost a kvalitu služeb, jako je například stravování, za svoji prioritu

3. pověřuje hejtmana Petra Kulhánka, aby vstoupil do jednání se státem a zajistil financování nepedagogických pracovníků pro školská zařízení na území Karlovarského kraje ze státního rozpočtu

4. požaduje, aby Vláda ČR schválila navýšení financí pro nepedagogické pracovníky minimálně na úroveň předchozího roku

5. ukládá hejtmanovi Petrovi Kulhánkovi informovat Zastupitelstvo Karlovarského kraje o průběhu a výsledku jednání dle bodu 3. tohoto usnesení.

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.