Začíná boj o media, blíží se volby a chystá špína

KVListy

Asi jeden s největších soubojů v politice na komunální úrovni zažijí v letošním roce Karlovy Vary.

Do zastupitelstva města se nově budou o posty zastupitelů ucházet nejen mocichtivé osoby, ale i nová hnutí či politické strany.

V Karlových Varech už v minulých  volbách vyhořeli koaliční partneři původně protestního hnutí KOA, které vzniklo prý tak, že se dala dohromady skupina lidí, kterým nebylo lhostejné chování politiků v Karlových Varech. Kdo to byl, do není už v zastupitelstvu v Karlových Varech a proč?

Dnes už na sklonku druhého volebního období vládne na radnici hnutí KOA, které se pasovalo do role transparentního politického subjektu, ale obecné a veřejné blaho pro občany voliče siie stále jaksi nechce dostavit.

Naopak lidí ve městě stále ubývá, populace rapidně rychle stárne.

Recept jak zlepšit místní poměry jen kulturou asi úplně nevyšel.

Kulhánkovi  koaliční partneři z prvního volebního období, kterými byly TOP09 a STAN jsou dočista vymazány z politické mapy Karlových Varů.

Novinář a ekonom je dnes již osmým rokem aktivním politikem s ostrými lokty. Petr Kulhánek, který získal veškerý koaliční potenciál a mediálně ovládl voliče svých koaličních partnerů je zcela je vymazal z místního politického života .

TOP09 a STAN dnes nemají v zastupitelstvu ani nohu.

Ne každému jdou na ruku média, tak jako bývalému kolegovi z časopisu Promenáda, který by označován jako střet zájmu a i jeden z důvodu rozpadu první reformní Kulhánkovo koalice, která se záhy rozpadla a dovládla s tolik Kulhánkem a hnutí KOA kritizovanou ODS.

Důsledkem úplného vymizení bývalých koaličních partnerů KOA je více událostí. U TOP 09 se bude krom jiného jednat o vládní politiku, ale u STAN to bude složitější, zde lídři KOA převzali zcela voliče STAN a ty pravé straníky tak úplně zastínili. Ti dnes slouží Kulhánkovi a jeho mocenskému imperiu jako vazalové a donašeči v městských společnostech nebo v nesmyslných trafikách, kterým říkají “ Pracovní skupiny.“ Tyto si všichni oblíbili, peníze si vyplácení měsíčně a radí radě města bez odpovědnosti jako odborníci. Všude jinde se tomu kro Karlových Varů říká  „Trafiky.“

Dlouhodobý mediální obraz primátora Kulhánka i přes mnohé kauzy a netransparentní počínání si při rozdávání veřejných zakázek z ruky je stále pro občany a voliče doslova skvělý. Všechny své politické odpůrce je možné zesměšnit a znevěrohodnit. I to si okusil i bývalý koaliční partner, dnes opoziční zastupitel Jiří Kotek.

Druhou velice výraznou političkou a mediálně silnou osobností, která smetla i oblíbeného primátora z Karlových Varů ve volbách do sněmovny je hejtmanka Vildumetzová, ta dnes bojuje za spravedlnost v barvách hnutí ANO. Od voličů Jana Vildumetzová utržila  ve sněmovních volbách rekordní počet preferenčních hlasů, ale zatím není jasné zdali bude kandidovat v komunálu do zastupitelstva v Karlových Varech. Pokud by Vildumetzová zopakovala volební úspěch, přepsala by se úplně politická mapa ve městě.

Svůj raketový nástup i do vysoké politiky zahájila Vildumetzová krátce po té, co ukončila své dlouholeté členství v ODS.  První krajské volby jí vynesly hned post hejtmanky, následně byla zvolená předsedkyní asociace krajů, ale ještě nedávno získala historicky s nejvyšším ziskem preferenčních hlasů (7777) mandát poslance parlamentu ČR. Další politické funkce, třeba i v komunálu by tak nemusely být pro úspěšnou političku přínosem, ale spíš naopak by mohli zavdat příčinu ke kritice pro zvládání všech získaných politických mandátů.

Další neznámou je  nově vzrůstající podpora pro SPD, která se svou voličskou základnou vygenerovala za Karlovarský kraj také poslankyni Karlu Maříkovou.

A konečně poslední neznámou jsou Piráti, kteří od voličů dostali do parlamentu Petra Třešňáka a jejich volební potenciál je přinejmenším na vzestupu.

Primátor Kulhánek ve volbách do sněmovny opět neuspět. Kandiduje do voleb o sněmovnu už řadu let a za různá politická uskupení, ale štěstí mu nepřeje.

Naopak propadly tradiční politické strany, mandát neobhájila také Markéta Wernerová (ČSSD), z prvního místa neprošel ani Jan Bureš (ODS).

Dalším hráčem o hlasy v Karlových Varech bude hnutí Karlovaráci, které se opírá o hlasy doktorů a je podporované místními podnikateli, kteří  prý nezištně podporují karlovarské sportovce.

Asi největší dlouhodobou mediální podporu si vypěstoval  původním povoláním ekonom a novinář Petr Kulhánek, který disponuje i na Magistrátu města celou skupinou jím dosazených úředníků a podporovatelů ze spřátelených organizací města tvořících za statisíce PR snad jen města.

Další významný prvek je mediální impérium premiéra Babiše, které už není jeho, ale je v jeho svěřeneckých fondech.

A co zbude občanovi, voliči?

Objektivní informace jsou pro voliče komunálních politiků vždy o něco málo čitelnější, protože lidé často své politiky osobně znají z jejich působení přímo v politice nebo občanském životě, či zaměstnání. Když pomineme vzestup nových politických lídrů, mohou uspět i tradiční strany, možná i nezávislé osoby za kterými je vidět více práce než mluvených slov.

Lidé na vesnicích a městech mohou hodnotit více práci než jen pouhé sliby politiků, kteří se derou přes stranické sekretariáty aniž by profesně cokoliv v životě dokázali a jejich životopis obsahoval krom politických funkcí i profesní zkušenosti získané jen běžnou lidskou prací.

A posledním mediálním nástrojem, který občany čeká je tolik v posledních létech oblíbená „mediální špína,“ nejlépe ta, která z čista a jasna vypluje na povrch pár týdnů před volbami a doprovází jí nejčastěji návštěva policie.

To si mediální a bezcharakterní labužníci přijdou na své. Prodají se noviny, bude velká sledovanost a sem tam nějaká ta lež za pár týdnů zapomene. A jede se dál…

Současné složení třech zastupitelstev

Chebu, Sokolova a Karlových Varů.

Příště – Místní kmotři a loutkáři

Related Post