Agrofert loni zdvojnásobil čistý zisk

REKLAMA

Konsolidovaný zisk loni meziročně vzrostl skoro na trojnásobek – na 4,48 miliardy korun oproti 1,67 miliardy Kč předloni. Konsolidované tržby rostly v loni o 4,54 miliardy na 162 miliard korun. Informace uvedl mluvčí koncernu Karel Hanzelka, který dodal, že hospodaření holdingu vylepšilo odvětví chemie.

Skupina Agrofert je největší v českém zemědělství i potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu, dále významným subjektem v lesnictví a médiích. Loni zaměstnávala stejně jako o rok dříve více než 33 000 lidí, podobně jako předloni, z toho 22 000 v Česku.

Ještě začátkem roku 2017 vlastnil koncern tehdejší ministr financí a současný premiér Andrej Babiš (ANO), který kvůli zákonu o střetu zájmů vložil své akcie do svěřenských fondů.


Europoslanci kontrolního výboru vyzvali Andreje Babiše, aby vyřešil svůj možný střet zájmů

Několik europoslanců kontrolního výboru Evropského parlamentu vyzvalo Andreje Babiše (ANO), aby odstoupil, nebo přestal inkasovat peníze z unijního rozpočtu přes firmy spojené s Agrofertem, pokud se střet zájmů skutečně prokáže. Doporučení schválená výborem jsou nezávazná, mohou se ale odrazit v červnovém usnesení europarlamentu.

„V České republice je stále největším příjemcem dotací z EU premiér a to je situace, kterou musíme vyřešit co nejrychleji,“ podotkl německý europoslanec Daniel Freund z frakce zelených.

zdroj:irozhlas.cz