22. května 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Autobusový výlet na zámek Kačina

REKLAMA

Výlet, který byl plánovaný v březnu se uskutečnil 3.6.2020 po uvolnění opatření proti koronaviru.

Šedesát seniorů zaplnilo autobus a vyjelo 220 km vzdáleného cíle Kutné Hory. Zámek Kačina je empírově nejkrásnější. Protože zrovna tento den natáčeli filmaři svůj klip v zámecké knihovně, senioři viděli nejen nádherné reprezentační místnosti s krásnými inventáři, ale náhradou za knihovnu je průvodkyně provedla také hospodářskými prostorami – ukázala jim například kovárnu , maštale, konírnu, kuchyni, prádelnu, žehlírnu atd. Takové prostory se jen tak někde nevidí. Bylo to moc zajímavé.

Po prohlídce zámku je autobus odvezl k restauraci – U HÁJKŮ – kde měli možnost si vybrat ze tří jídel oběd. Po dobrém obědě pokračovali autobusem do Sedlce u Kutné Hory.

Tam stojí vzácná a unikátní památka zapsána UNESKO v roce 1995 – katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele. 

Katedrála byla postavena v letech 1290 až 1320, který byl zapříčiněn dolováním stříbra na pozemcích cisterciáků. Na přelomu 17. a 18. století byla katedrála řádem cisterciáků opravena v barokně gotickém stylu architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla. Santini v katedrále použil světově unikátní stavební prvky – samonosnou klenbu, zvanou – česká placka -.

Provázela je úžasná paní průvodkyně, která má spoustu vědomostí o katedrále a dovede o ní velmi zajímavě, poutavě i vtipně vyprávět. Upozorňovala na krásnou výzdobu – obrazů, sochy i originální zlatou monstranci. Velkou zajímavostí pro všechny byl výstup po 52 schodech samonosného točitého schodiště a pohled shora na samonosnou klenbu zvanou česká placka. Počasí jim přálo. To, že jim cestou domů pršelo nikomu nevadilo. Spíš byli rádi, že déšť alespoň trochu zmírní sucho. Všichni v autobuse poděkovali předsedkyni a organizátorce výletů Janě Tymlové, která má výlety vždy výborně zorganizované.

Všem se to moc líbilo a těší se na další výlet.


Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.