Roztočí bezdoplatkové zóny spirálu problémů?

REKLAMA

Vyhlášení bezdoplatkové zóny byly v minulosti hrozbou pro všechny politické reprezentace v Karlových Varech.  Ale současní politici jdou problémům s nepřizpůsobivými občany vstříc právě uplatňováním těchto opatření.

Karlovarské opatření se týká ubytovny Tygr  na  ulici Moskevská v Tuhnicích, která se bude uzavírat mimo jiné také z hygienických důvodů.

Další na řadě je podle úvah zavedení stejného opatření i pro ubytovnu Charkovská.

Z Tuhnic by tak zmizely dvě ubytovny, ale kam s obyvateli, kteří nedostanou příspěvek na bydlení ? 

Sociální pracovník v organizaci Člověk v tísni Richard Kubíček v minulosti v médiích upozornil, že taková opatření mohou roztočit kolotoč druhotných problémů.

Náhlé snížení peněz na živobytí, vyřeší ubytovaní svou situaci často tím, že si vezmou půjčky od lichvářů a vše se začne točit v začarovaném kruhu. Většina ubytovaných jsou nezaměstnaní, proto pak mají problém se splácením svých dluhů.

Dalším negativním efektem je kriminalita, která je často spojená právě s typem klientů ubytoven v jejich blízkém okolí. Ta je hlavním argumentem občanů a jejich stížností, které často přistávají politikům na jejich stolech a tíží je svědomí, pokud nějaké mají.

V Karlových Varech jsou ubytovny téměř v každé čtvrti, pokud se v Tuhnicích zruší z jakýchkoliv důvodů hned dvě ubytovny, tak se logicky problematické negativní jevy přesunou někam jinam, kde se vytvoří problémů více. Právě daleko větší kumulací skupin osob se postupně bude tvořit ghetto, kam už se bude bát jezdit i policie. Obdobnou zkušenost již mají na Chomutovsku. Nejbližším místem, které připadá pro migrující nezaměstnané je čtvrť Rybáře, Drahovice nebo Bohatice, kde občané už mají své ubytovny a věru z klientů, kteří často zvyšují podíl kriminality v dané oblasti radost nemají.

Tendence likvidovat ubytovny v okolí Magistrátu města, v místě, kde sídlí více advokátních kanceláří, či v blízkosti Finančního úřadu je pochopitelná. Mnoho problémů, které město má, postupně přesouvá nenápadně právě za řeku Ohře, kde se kvalita života občanů prudce rok od roka zhoršuje.

Podnikatelé berou nohy na ramena na ulici Sokolovská jsou polepeny výlohy slovy ” k pronájmu nebo na prodej,” politici píší své politické programy, ale vše se spíš stále více zhoršuje.

Rybáře jsou jednou z nejexponovanějších čtvrtí, kde je možné na ulicích nakoupit drogy i za bílého dne, kde jsou také ubytovny a na ulicích  se stále častěji objevují lidské výkaly.  Ulice Sokolovská je také po celý den ucpaná popojíždějícími automobily. Nedořešená doprava, kterou politici slibují vyřešit už celá léta jsou dalším dlouhodobým dluhem. Naopak se v bočních ulicích tvoří prales dopravních značek v systému jednosměrek, které zajistí odstavování dalších aut.

Politici dnes téměř vůbec neřeší integraci problematických osob a jejich další kumulace může být pro slušné občany další ranou, která může u některých slušných občanů definitivně rozhodnout. Každoročně se v posledních letech z Karlových Varů navždy odstěhuje několik stovek lidí a tento trend bohužel dál pokračuje.

Pak se možná politici chytí za nos, ale to může být už pro mnohé občany pozdě.