Brněnská korupční kauza Stoka nabírá obřích rozměrů, obviněno dalších 26 lidí

REKLAMA

Kauza Stoka, jak detektivové pojmenovali rozkrývání korupce při zadávání veřejných zakázek na radnici Brno-střed, se rozšiřuje. Po jedenácti obžalovaných v čele s bývalým místostarostou Jiřím Švachulou (dříve ANO) policisté ve středu obvinili dalších 26 lidí a jednu firmu.

Podle zjištění Práva se jedná o zástupce stavebních společností a živnostníky, kteří se měli podílet na systému, kdy se zakázky zadávaly „těm správným lidem” za odvádění úplatků.

Nová obvinění se týkají korupční větve na správě nemovitostí městské části Brno-střed, potvrdil Právu dozorující státní zástupce Radek Mezlík z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

„Obvinění měli poskytnout na úplatcích 20 milionů korun, a získat tak zmanipulované zakázky za 130 milionů korun. Stíhaní jsou za trestné činy podplácení, někteří za přijetí úplatku a u jednoho obviněného se jedná i o účast na zločinecké organizované skupině. Tomu hrozí trest až 16 let vězení, dalším do osmi let,“ uvedl Mezlík.

Spojujícím článkem s hlavními obžalovanými v čele se Švachulou je podle vyšetřovatelů bývalý vedoucí technik správy nemovitostí Brna-střed Petr Kosmák. Ten se v hlavní části kauzy uchází o pozici spolupracujícího obviněného.

„Právě Kosmák měl přijímat od nyní obviněných osob úplatky,“ řekl Právu zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Peníze si měli předávat

Podle zjištění Práva to byl právě Kosmák, který naverboval do celé zločinecké skupiny dalšího člena, jenž pak sloužil jako spojka k drobným podnikatelům. Byl jím jeho podřízený, technik správy nemovitostí Marek S. Právě jemu hrozí až 16 let vězení.

Technika si Švachulova skupina podle dokumentů, do kterých mělo Právo možnost nahlédnout, vybrala proto, že měl k podnikatelům či živnostníkům lidsky blíž než jeho nadřízený Kosmák. „Subjekty oslovoval s požadavkem, aby platily úplatky z jimi provedených zakázek ve výši 15 procent z fakturovaných částek, pokud chtějí pro správu nemovitostí pracovat i nadále,“ tvrdí detektivové s tím, že technik pak vybíral úplatky a předával je svému nadřízenému Kosmákovi. Ten měl pak podle zjištění policie část peněz předávat dál „nahoru“ přímo Švachulovi.

Hlavní větev kauzy by měl začít řešit brněnský krajský soud v polovině září. Obžalovaným tam hrozí až 16 let vězení, několik z nich se k jednání plně doznalo a popsalo jednání dalších kumpánů. Údajná hlava celé skupiny, kterou je podle vyšetřovatelů právě Švachula, zůstává jako jediný z obžalovaných ve vazbě a po celou dobu vyšetřování ještě nepromluvil.

zdroj:novinky.cz