22. května 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Celodenní výlet seniorů

REKLAMA

Každý měsíc z klubovny seniorů v Úvalské ulici se pořádají výlety.

Ve středu 12.července 2023 kolem sedmé hodiny se sešlo padesát čtyři seniorů u Tržnice.  Po sedmé hodině přijel autobus, který řídil pan Ivan. Senioři nastoupili, nasedli na svá určená místa a pan řidič mohl vyjet v půl osmé směrem na Plzeň. Po půl hodince plynulé jízdy vedoucí zájezdu paní Milada přivítala všechny účastníky zájezdu a zároveň pana řidiče. Dále dala pokyny o celém zájezdu a popřála všem krásný výlet. Kolem půl desáté autobus zastavil u zámku Hořovice, kde všichni vystoupili a vydali se k zámku.  Účastníci zájezdu šli na prohlídku zámku ve dvou skupinách. První skupina šla v deset hodin a druhá o patnáct minut později. Mezi tím někteří z druhé skupiny šli do infocentra si zakoupit turistickou vizitku.

Prohlídka zámku trvala hodinu. Je to nádherný barokní zámek se sluneční bránou. Tato sluneční brána se nachází v zámeckém parku. Brána kromě slunce má sochařskou výzdobu z dílny Matyáše Bernarda Brauna, která pochází z roku 1735. Zámecký park byl založen v letech 1709–1714 krátce po dostavění samotného zámku. Na zámku se vystřídalo šest generací. V roce 1852 tento zámek Hořovice koupil za dva a půl miliónu zlatých kurfiřt Fridrich Vilém I. Jeho potomkům patřil do roku 1945. Teď se o zámek stará Národní památkový ústav. Obě skupiny prováděli mladí průvodci a vyprávěli o životě na panském sídle. Byla to zajímavá prohlídka. Po prohlídce měli čas, někteří si zašli do místní zámecké kavárny na kafíčko a druzí si šli prohlédnou kolem zámku nádherně udržovaný park.

Autobus přijel k zámku v půl jedné, všichni senioři nastoupili a pan řidič se s nimi rozjel k restauraci Na Trucovně v městečku Radnice, kterou najdete kousek od Rokycan. Tam jim vedoucí zájezdu zařídila obědy na jednu hodinu. Měli řízek s bramborem. Všichni byli spokojeni s dobrým jídlem a rychlou sympatickou obsluhou.

Po skvělém jídle a odpočinku nastoupili do autobusu a jeli do  Mariánské Týnice u Kralovic. Tam se nachází Muzeum a galerie severního Plzeňska a barokní kostel. Tento chrám Zvěstování panny Marie projektoval J.B.Santini na půdorysu řeckého kříže s okosenými rohy. Ve vrcholu chrámu nese nádhernou mariánskou hvězdu. Zde je všechny prováděla průvodkyně, která vyprávěla o dění v tomto místě a krásných malbách, některé jsou dílem MgA. Jana Spěváčka.  Od roku 2018 je objekt chráněnou kulturní památkou České republiky.

Po krásné prohlídce v sedmnáct hodin nastoupili do autobusu, který na ně čekal na parkovišti a pan řidič s nimi vyjel zpět do Karlových Varů. Senioři poděkovali panu řidiči za bezpečnou jízdu domů a paní vedoucí Miladě za pěkný zájezd. Všem se to moc líbilo.


Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.