25. července 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Referendum o navýšení haly v Ostrově na Karlovarsku není platné

REKLAMA

Referendum o navýšení haly v průmyslové zóně v Ostrově na Karlovarsku není platné. Pátečního hlasování se zúčastnila necelá pětina voličů, k platnosti bylo zapotřebí alespoň 35 procent. Většina z účastníků zvýšení haly na 22,5 metru odmítla, jejich hlasů však bylo málo. Rozhodnutí v místním referendu není závazné, informoval manažer komunikace radnice Petr Jakubes. Šlo o první referendum v tomto městě. 

Lidé odpovídali na otázku, zda souhlasí s tím, aby zastupitelstvo města neschválilo změnu č. 3 územního plánu Ostrova. Stávající územní plán umožňuje v lokalitě bývalé Škodovky stavět objekty s nejvyšší přípustnou výškou po římsu 12 metrů. Změna má umožnit developerské firmě Panattoni zvýšení plánované haly o 100 tisících metrech čtverečních na 22,5 metru. Kladně odpovědělo 2249 z celkového počtu 13 031 oprávněných voličů, záporně 158 a sedm lidí se zdrželo hlasování.

Aby bylo referendum platné, musí v něm podle zákona hlasovat aspoň 35 procent voličů, což je v případě Ostrova přibližně 4700 lidí. Závazné je v případě, že konkrétní odpověď označí nadpoloviční většina hlasujících v referendu a zároveň nejméně 25 procent všech voličů, což je 3300 obyvatel. To v sedmnáctitisícovém Ostrově splněno nebylo. Hlasovalo se ve 14 volebních místnostech. Lidé v karanténě či s nemocí mohli požádat o návštěvu komise s hlasovací urnou.

Záměr uspořádat plebiscit vzešel od kritiků výstavby, kteří nesouhlasí s navýšením plánované haly v nově vznikajícím průmyslovém areálu. Odpůrcům například vadí to, že hala by zastínila nedalekou Rudou věž smrti, což je památka zapsaná na seznamu UNESCO a symbol utrpení politických vězňů v uranových dolech, nebo že přinese větší dopravní a ekologickou zátěž. O zvýšení požádala společnost Panattoni, která v areálu už první halu staví, kvůli zvažované změně technologií. Díky navýšení by se hala podle ní mohla nabídnout více firmám.

O změně územního plánu budou nyní rozhodovat zastupitelé na svém dalším zasedání. Podle místostarosty Ostrova Marka Poledníčka by měli respektovat rozhodnutí občanů.

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.