13. července 2024

zprávy z Karlovarského kraje

REKLAMA

Soud koncem minulého roku vyslechl dvanáct ze sedmadvaceti obžalovaných v kauze údajných machinací v ROP Severozápad.

Celý případ se týká rozdělování dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Podle státního zástupce  obžalovaní zmanipulovali evropské dotace ve výši 14 miliard korun.

Státní zástupce přednesl obžalobu, která má 301 stran. K řízení s žádostí o náhradu škody se připojily Ústecký a Karlovarský kraj, ministerstvo financí a ministerstvo pro místní rozvoj.

K obviněním v obžalobě se vyjadřili i první obžalovaní.

Mezi obžalovanými jsou bývalí sociálnědemokratičtí hejtmani Ústeckého kraje Jana Vaňhová a Karlovarského kraje Josef Novotný (v té době ČSSD), někdejší hejtman Ústeckého kraje za ODS Jiří Šulc, bývalí náměstci ústecké hejtmanky Pavel Kouda a Arno Fišera, bývalý ředitel ROP Severozápad Petr Vráblík, někdejší primátor Mostu Vladimír Bártl, několik hodnotitelů projektů a další osoby.

V seznamu projektů, které údajně obžalovaní ovlivnili, jsou projekty měst, obcí a soukromých investorů. Bývalí ředitelé úřadu podle obžaloby dosazovali externí hodnotitele projektů přímo, aniž by je losovali. Experti měli v hodnocení projektů klíčovou roli, na základě jejich bodování se o přidělení dotace následně v orgánech ROP Severozápad exekutivně rozhodovalo.

Kauza se týká období od května 2008 do září 2011, takže k soudu putuje už dlohá léta. Program byl kvůli neprůhlednému rozdělování peněz a chybám v projektech téměř dva roky pozastaven. Evropská unie vyměřila za chyby už dříve sankci 2,7 miliardy korun, které platí i Karlovarský kraj

„Zažili jsme, že někteří obžalovaní odmítli vypovídat zcela, někteří odpovídali na dotazy soudu i stran, jeden odmítl vypovídat na dotazy státního zástupce,“ řekl předseda senátu Jiří Blažek.

Soud bude pokračovat v březnu, jednání jsou naplánována zatím až do června.

„Je trochu obtížné na tomto typu řízení říci, jak dlouho výslechy jednotlivých obžalovaných budou trvat. V tuto chvíli nelze předjímat, kdy bude přistoupeno k dalšímu dokazování,“ uvedl soudce Blažek.

zdroj: ČTK


Provázanost jmen na jednoho z obviněných, který odmítá svou vinu je patrné ze serveru pravednes.cz

Hana Brožovská, Stanislav Demčák, Miroslav Brožovský , Jana Petříková, Petr Kuliš, Ivo Mlátilík , Vladimír Macholda, Aleš Dostál, Zdislav Mazur, Josef Kvasnička, Jana Michková, Václav Larva, Jiří Červinka, Roman Rokůsek, Tomáš Minx, Petr Vráblík, Markéta Wernerová, Richard Ullisch,  Arno Fišera,  Daniel Ježek, Lee Steiner, Zdeněk Pavlas, Jaroslav Bradáč, Karel Jakobec, Jiří Kotek, Pavel Markvart, Pavel Kouda, Jaroslav Borka, Vladimír Bártl, Jiří Vecko …

Mezi osobami jsou současní i minulí činovníci z ČSSD, KSČM a ODS. Další osoby, které veřejně působily v té době ve veřejných funkcích nemusí mít  mezi sebou žádnou  trestní souvislost, ale za oponou mohou být i osoby, které celé loutkové divadlo řídily a dnes jsou zcela mimo hru. Už celá skupina obžalovaných by spolehlivě naplnila zájezdový autobus. 


ROP Severozápad začínal podobně utajeně a zamlženě, jako výběr vašich projektů.

 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.