Diktátorská KOA dostala výpověď koaliční smlouvy

REKLAMA

Trojkoalice Karlovarské občanské alternativy (KOA), ANO a Karlovaráků (KVC) v Karlových Varech má na mále. Kulhánkovo otloukánkem se v nové koalici stalo Hnutí ANO, to společně s KVC v pondělí vypověděly koaliční smlouvu KOA. Důvodem je setrvání přeběhlice ANO Ivety Hejnové v městské radě, která v poslední době často hlasovala společně s KOA a o jeden jediný hlas si vládla KOA s Hejnovou v Karlových Varech i proti názorům koaličních partnerů.

Náměstek primátora Čestmír Bruštík (ANO)  tvrdí, že k rozpadu koalice zatím nedošlo. Důvodem sporu je setrvání bývalé členy ANO Ivety Hejnové na postu radní. „Paní Hejnová byla v lednu vyloučena z hnutí ANO. Na základě toho jsme jako klub zastupitelů ANO žádali odvolání Hejnové jako radní. K dohodě ale do dnes nedošlo a jednat se  prý bude ještě dnes večer.

Ze stejných důvodů v pondělí ráno předali primátorovi výpověď také Karlovaráci.

KOA v čele s primátorem Petrem Kulhánkem Hejnovou bránila a chtěla, aby bývalá členka ANO v radě zůstala jako nezařazená. Hejnová v minulosti kritizovala rozhodování uvnitř strany. Vnitrostranické spory vedly ke zrušení místní i oblastní organizace.

V loňských komunálních volbách KOA získala 21,3 procenta hlasů, výsledek jí zajistil devět mandátů. ANO s 15,4 procenta má šest mandátů a Karlovaráci s 11,9 procenta pět mandátů.

Pět zvolených  zastupitelů má ČSSD, tři mandáty připadly hnutí „O co jim jde“ a komunistům. Po dvou zastupitelích má ODS a Alternativa. V předchozím volebním období vládla KOA společně s TOP 09 a STAN. Jejich zástupci ale v loňských komunálních volbách neuspěli. Podle hořkých slov, byla v mediích pozitivně pouze KOA. Primátor Kulhánek (KOA) byl vlastníkem  periodika Promenáda a s medii to asi umí.