Dimenze z modrých dálav – Aréna Živý kraj

REKLAMA

Předfestivalovsky klimbajícími Karlovými Vary zarezonoval „z čista jasna“ (anglicky: out of the blue) nápad přejmenovat poměrně z gruntu místní multifunkční komplex KV Arena. Návrh prý zněl: „Arena Živý kraj“. A podle médií ho měl vznést krajský radní za ODS Petr Šindelář.

Řeklo by se, dost radikální idea… Svou významovou pompézností a zároveň vnitřní věcnou rozporuplností (aréna jako kraj, natož živý) drhne ale už v základu. To zaprvé.

Ale proto, že apríl je už nějaký ten pátek pryč, lze objevnou story hrnout dál. Dlužno dodat, že o vtip se, bohužel, nejspíš fakt nejednalo.

Argumentace pro možný nový název KV Areny měla být postavena na okolnosti, že Karlovarský kraj připravuje na pomoc rozvoji cestovního ruchu v regionu svojí vlastní destinační agenturu nazvanou „Živý kraj“, ve slovním základu tedy vlastně identicky. A v zrcadlově si podobném pojmenování arény i agentury (na bázi „Živý kraj“) se pak vytvoří nadhodnota. Souběžné zdvojení analogických sousloví pak propojí hokej s agenturou! Jak jasné! – Báječná práce!

KV Arena ale přeci patří městu Karlovy Vary! Ne Karlovarskému kraji! Zde to skřípe už napodruhé. Co má tedy kdo z krajské úrovně byť jen spekulovat o změně názvu miliardového objektu, který mu nepatří a ani mu nijak funkčně nepodléhá? A proč se tím vlastně někdo na kraji vůbec zaobírá?

Není to třeba kvůli tomu, že se v něčích hlavách, kdoví, narodila fikaně pronikavá teze, že kdyby Karlovy Vary svůj majetek – KV Arenu – přejmenovaly na „Arena Živý kraj“, odsouhlasovávala by se pak možná krajským zastupitelům zvýšená příspěvková dotace pro extraligový hokejový klub o dost lépe a radostněji?

To bychom se ovšem dostali rovnou do absurdity třetí! Přeložíme-li si záměr do selské mluvy, město Karlovy Vary by případně na své náklady a starosti (a patrně zadarmo?) přejmenovalo KV Arenu na nečekaně okouzlující „Arenu Živý kraj“, zatímco z Karlovarského kraje by pak k hokejistům na revanš, bez plnění vůči městu, možná mohly doputovat i podstatně větší peníze.

Zajímavá konstrukce! I samotní Kocourkovští by se mohli přiučit!

Korektní proces by přitom musel být nastaven tak, že platit za případné přejmenování by měl ten, kdo o to má zájem, a to tomu, kdo mu takovou službu (titulární partnerství) poskytne. V tomto případě Karlovarský kraj – městu Karlovy Vary, respektive jeho společnosti KV Arena.

Lidem se vzletnými nápady – a hlavně jednoduše, přímočaře uskutečnitelnými – se dá vzkázat, že Karlovy Vary samy extraligový klub i mládežnický hokej podporují 23,5 miliony ročně. A pokud se najdou i jiní štědří, kteří chtějí na udržení a rozvoj hokeje přispět místo třeba dosavadních pár mega klidně i několikanásobek, nechť pak v dobrém peníze předají přímo obdarovávanému. Ne přes podmínky a prazvláštní kombinace zavazující k nějakým úkonům třetí strany. Není důvod kličkovat. Ať si realizaci svých záměrů zkrátka zařizují pilně tam, kde je jejich působnost a kam sahá jejich kompetence.

Jinak se pak nesmíme moc divit, když si někdo k dimenzím modrých dálav domyslí třeba něco na způsob: „Tam očividně jedou na dobrej matroš! J“

autor : Matylda Eremi