Do vlády se všechny kraje nehrnou ale většina byla pro

REKLAMA

Pro vstup do vlády se ve vnitrostranickém hlasování ČSSD vyslovilo devět krajů i přes přání šéfa strany Jana Hamáčka bylo pět zbývajících proti. Největší podporu si vláda získala na Vysočině a v Praze. Proti byl Ústecký, Plzeňský i Karlovarský kraj, který je málo slyšet v pražských kavárnách, kde debatuje ČSSD.

Největší podporu vládě dala Vysočina, kde hlasovalo pro vládu 76,53 procenta členů. V Praze bylo pro 72,51 procent a ve Středočeském kraji bylo pro 76,28 procent.

„Objel jsem skoro všechny kraje a nasál jsem atmosféru v jednotlivých regionech. Nějaké zásadní překvapení se nekonalo,” komentoval výsledky v krajích Hamáček.

V Ústeckém kraji, pro bylo pouze 36,4 procenta členů, v Plzeňském kraji  38,23 procenta, v Karlovarském kraji bylo pro vládu 42 procent.

„Jsem z kraje, který nevěřil, že ČSSD vstoupí do vlády. Ale uděláme vše pro to, abychom přispěli k politice celé vlády,” komentoval výsledky poslanec zvolený za Ústecký kraj Jaroslav Foldyna.

Olomouckém kraji hlasovalo pro 68,74 procenta, Zlínský kraj  pro 65,42 procenta, Jihočeský kraj pro 61,73 procenta a Liberecký  kraj pro 64,49 procenta.

Hamáček neopomněl zmínit, že hlasování se účastnila většina členů, podle oficiálních informací 64,74 procenta, což představuje 11 404 členů. Nepřišlo okolo třetiny registrovaných členů.

Pro účast v koaličním projektu se vyslovilo 58,53 procenta členů, proti bylo 40,2 procenta a 0,8 procenta bylo neplatných hlasů.

V Karlovarském kraji negativně ovlivnilo hlasování i nedávná negativní zkušenost v koalici s KSČM na kraji, kde komunisté nedodrželi koaliční smlouvu, která spočívala v klouzavém mandátu. Zde komunisté v poločasu vlády měli uvolnit jedno místo v radě kraje, to ale nikdy nedodrželi a koaliční smlouvu tak ČSSD musela pro neplnění ze strany KSČM vypovědět.

Karlovarský kraj, byl jako příhraniční oblast v době socialismu prošpikován pohraničníky, složkami VB i STB. Jejich členové jsou zde dodnes zastoupeni v mnoha politických stranách.

Averze vůči komunistům a zejména  jejich převlečeným pohrobkům v jiných dresech a stranách je v občanech kraje stále zakořeněna z dob minulých i zkušeností nedávných.