Ekonomické dopady budou obrovské

Největší dopad koronavirové krize se snese na majitele malých firem nebo živnostníky. I přes pomoc, kterou jim nabízí stát, ne  všichni přežijí.

V první linii jsou postiženi podnikatelé v gastronomii, v nepotravinářském maloobchodu, v cestovním ruchu, dále jsou bez práce pořadatelé firemních eventů, kongresů, veletrhů či výstav, kadeřníci, maséři nebo fyzioterapeuti. Ti všichni museli ze dne na den zavřít nebo bleskově přišli o odbyt díky tomu, že plošná opatření vlády omezila pohyb osob na minimum.

Hned za nimi na druhém místě postupně přicházejí o obživu jejich dodavatelé a také dopravci.

Řemeslníci, kteří by pracovat mohli, ale často nepracují, protože strach klientů z nakažení odkládá plnění zakázky na neurčito. Stojí tak rozdělané zakázky, které nemohou vyfakturovat a nové čekají na ukončení útoku pozoruhodně rychle šířícího se viru kovid-19.
Obří skupina postižených se bude dál rozšiřovat.  Postupně utlumující se průmysl, který odstartovalo uzavření automobilek,  decimuje navazující výrobce a dodavatelé automobilových součástí. Realitní byznys je v pořadí, zde hrozí masivní výpadky nájemného.

O jak velkou část ekonomiky se jedná 

Z hlavního zdroje příjmů jímž je podnikání, žije v Česku na 600 tisíc lidí. Pro ně vláda postupně schválila několik podpůrných programů, ale řadě z nich to nepomůže a postupně dospějí ke krachu.

Mnoho těch, kteří „jeli na hraně“ s minimálním ziskem už dnes vědí, že půjčku v budoucnu nemusejí být schopni splatit. Krach se blíží.


Navoněná bída

Ankety pracovního portálu Profesia jasně ukazují, že v Česku žije s nulovou finanční rezervou více než polovina lidí,  to je v současné situaci největší riziko. Z takových lidí se prakticky ze dne na den mohou stát dlužníci a další z řetězové reakce je mohou následovat.

Vláda slíbila na přímou podporu firem 100 miliard korun, 900 miliard má jít k tomu na záruky. Snížený příjem státní kasy v kombinaci s mimořádnými výdaji způsobí obrovské státní zadlužení. Podle ekonomů plánovaný rozpočtový schodek ve výši 200 miliard korun je podhodnocený a skutečná realita může být daleko vyšší.

V poslední době je mnoho vládních prohlášení  doslova na vodě. Nejen, že politici často říkají to, co za chvíli už není pravda, ale často ani odborníci, kteří jim našeptávají nemohou věštit z křišťálové koule a politici začínají stále více improvizovat. Mnoho slov, která nic neříkají. To je současná realita v Čechách. Není divu. Česká ekonomika závisí v mnoha směrech na západních bratrech, kteří nechali Čechy v minulosti mnohokrát na holičkách. Inu v demokracii a svobodě je odpovědnost za sebe sama to nejpodstatnější. Čechy s pošlapanou soběstačností a sebevědomým, rozhodně nikdo zachraňovat nebude. V demokracii a  svobodě je všeho dost, ale nic není zadarmo tak, jak politici rádi a často „svým ovečkám“ slibují. Nezbude nic jiného, než se jako mnohokrát v historii postavit na vlastní nohy, ale v čele s politiky, kteří si nepřišli jen rychle a za každou cenu vydělat jen pro sebe. Takoví do veřejných funkcí nepatří.

Rakousko věnuje na přímou finanční pomoc téměř sedm procent svého HDP, Česká republika jen pouhá dvě procenta.

Účinnost vládních opatření se vyhodnotí se za pár týdnů, možná měsíců.

Pokud zavedené restrikce skutečně zpomalí šíření nákazy a sníží nápor na nemocnice, které budou schopny minimalizovat počet obětí na životech a po jejich odvolání se podaří ekonomiku znovu rychle oživit, bude se hovořit o velikém úspěchu.
Postupné promořování populace rozprostře pandemii do delšího časového úseku, ale dlouhá doba restrikcí ekonomiku dramaticky ničí. Tato situace je pro každou vládu nezáviděníhodná. Z pohledu Čech, vše ovlivňuje navíc to, že zdejší ekonomika je malá. To může být nevýhoda, ale i výhoda. Bude záležet na mnoha rozhodnutích, která budou určovat budoucí, zatím neznámý vývoj.

By redakce

Related Post