Hejtman nemile překvapil opozici, ta žádá mimořádné jednání zastupitelstva

REKLAMA

Karlovy Vary, 4. 8. 2021

Bez předchozího upozornění a hlavně uprostřed letních prázdnin a dovolených zaslal hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek zastupitelům zprávu o procesu transformace regionu, vybraných strategických projektech a přípravě čerpání 6,3 miliardy korun z Fondu spravedlivé transformace.

Zaslaný materiál ale sklidil obrovskou kritiku opozice, kterou údajně tento krok pouze utvrdil v přesvědčení, že je celý proces netransparentní a vedení kraje si myslí, že alokované peníze z Evropské unie jsou jim volně k dispozici.

„Tak to ale rozhodně není. Peníze jsou všech obyvatel Karlovarského kraje, ale to je již ohraná písnička. Nás ale nyní zaráží, proč jsme dostali materiály až nyní, když o ně žádáme od samotného začátku procesu transformace. Navíc jsou zaslané materiály nepřehledné, chaotické a v podstatě se jedná o nascanované pracovní podklady, ne nějaký ucelený výstup, který bychom od vedení kraje v této fázi očekávali,“ říká členka komise JTF  a krajská zastupitelka Gabriela Dostalová.

V opozičních zastupitelích zaslané materiály budí dojem, že se vedení kraje snaží i nadále zatajovat a zamlžovat podstatné údaje a dokumenty týkající se procesu transformace. Stále totiž poukazují na mnoho nesrovnalostí, nevyjasněných skutečností a nezodpovězených otázek.

„Domníváme se dokonce, že je v tomto případě porušován Zákon o krajích. Nynější narychlo rozeslané materiály v nás budí dojem, že chce vedení kraje něco zamaskovat a zahladit. Stále jsme ale nedostali odpovědi na otázky, kdo byli hodnotitelé projektů, kdo je vybíral, kdo je schválil, jakým klíčem se přiřazovaly projekty jednotlivým hodnotitelům a tak dále,“ doplňuje poslankyně parlamentu a zastupitelka kraje Jana Mračková Vildumetzová.

Ta společně s dalšími opozičními zastupiteli odeslala hejtmanovi dopis, ve kterém nesouhlasí s navrhovaným pracovním jednáním zastupitelů v termínu 30. srpna, ale požaduje svolání mimořádného jednání krajského zastupitelstva k procesu transformace.

„Jedná se totiž o procesně zcela rozdílná jednání a navíc pracovní jednání, které navrhuje hejtman je neveřejné. A my nepotřebujeme před veřejností nic skrývat a naopak dobře víme, že se o čerpání peněz pokoušelo mnoho subjektů z celého kraje a jejich zástupci budou mít třeba zájem si vyslechnout informace z vedení kraje a například i zdůvodnění, proč jejich projekty neuspěly,“ dodává zastupitelka Jana Mračková Vildumetzová v dopise, který zatím podepsalo třináct zastupitelů.