Hejtmanka bez souhlasu města smlouvu s F-AIR nepodepíše

REKLAMA

Karlovy Vary – Proti letecké škole v petici stále protestují občané žijící poblíž letiště u Olšových Vrat. Přidávají se další obce, nyní Stanovice a Stružná. Na včerejším zasedání zastupitelstva města Karlovy Vary znovu žádali Pavlína Maříková a Vladimír Melichar, aby zastupitelé už tuto agónii  ukončili a definitivně záměr odmítli.

Po slovní přestřelce v přímém přenosu ze zastupitelstva zaznívaly názory z řad koaličních i opozičních politiků, které prezentovaly zřízení letecké školy více jako negativní především ve vztahu k lázeňství a cestovnímu ruchu. Hlasy proti letecké škole F-AIR upozorňovaly na to, že provoz letiště bude významnou zátěží pro lázeňskou část města, nad kterou je plánován vzletový koridor. Padly i návrhy, aby ztrátový provoz letiště zadotovalo město Karlovy Vary a kapitálově do letiště vstoupilo.

Zazněly i názory do pranice. Například, že si na vše lze zvyknout, protože stejný hluk produkují i auta, nebo že piloti v lázních budou žít a utratí zde peníze. 

Kraj mezi tím jedná i o možném obnovení některých původních letů z Ruské federace. Snaha o zlepšení hospodaření přinutila krajské radní i vyhlásit výběrové řízení na nového jednatele společnosti.

Karlovarské zastupitelstvo ale zdaleka není tím, kdo bude o celé věci rozhodovat. Vystupování některých, zejména opozičních zastupitelů chvílemi připomínalo exhibiční číslo, než věcné jednání s konkrétními argumenty a návrhy. Zastupitelé na minulém jednání dali úkol vedení, aby jednalo s Karlovarským krajem, který jediný jako vlastník letiště je kompetentní o budoucnosti F-AIR v Olšových Vratech s konečnou platností rozhodnout.

Bývalý primátor města a zastupitel Karlovarského kraje Kulhánek (KOA) se přiznal, že k problematice řešení letecké školy je trochu zmaten a chtěl, aby město usilovalo místo malých letadel o veliká dopravní letadla, která by přistávala na letišti v Olšových Varech.