22. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Jen do práce a zpět a na nutné nákupy.

REKLAMA

Jen do práce a zpět a na nutné nákupy. To jsou stručně zbylé možnosti pohybu po území Česka.

Vláda s platností od půlnoci z neděle na pondělí zavedla karanténu na celém území České republiky. „Pro nás je nejdůležitější, aby lidé omezili styk a aby se postarali o své prarodiče a rodiče. Problém je také ten, že řada lidí nedodržovala karanténu,“ uvedl v neděli premiér Andrej Babiš.

Po dobu od 16. března do 24. března (do 6:00) tak platí, že je zákaz volného pohybu po celém území Česka s vyjmenovanými výjimkami. Mezi ně patří například: cesta do zaměstnání nebo nutná cesta za rodinnou, návštěva lékaře či obstarání základních životních potřeb. Co přesně tedy smíme a co ne?

Smím na ulici?

Podle platného usnesení lidé nemají opouštět domovy až na výjimky, mezi které patří: cesta do zaměstnání nebo nezbytná cesta za rodinou a blízkými osobami. Lidem je také podle usnesení dovoleno si dojít na nákup potravin, léků, kosmetiky a jiných zdravotních pomůcek.

Stejně tak je možné v neodkladných záležitostech navštívit lékaře. A vyřídit si nezbytné úřední záležitosti.

Výjimka také platí pro zdravotníky, dobrovolníky, kteří pomáhají ve zdravotnických a jiných zařízeních. Venku se mohou kvůli svému povolání pohybovat lidé pracující ve veřejné hromadné dopravě a další infrastruktuře. „Dále se mohou volně pohybovat osoby, kteří pracují v rozvážkových službách,“ stojí v usnesení.

Vláda pak doporučuje zaměstnavatelům, aby umožnili svým pracovníkům práci na dálku, a dále se doporučuje pozastavit činnosti, které nejsou nezbytné pro provoz zaměstnavatele.

Co vládní rozhodnutí ruší, zakazuje nebo nově povoluje:

– Vláda ukládá pracovní povinnost žákům a studentům 5. a 6. ročníků lékařských vysokých škol a nelékařským zdravotnickým pracovníkům (sestry, záchranáři atd.) na středních školách. Jako posily je potřebují krajské hygienické stanice, záchranné služby a nemocnice.

– Všichni zdravotníci, lékař, farmaceuti a další nelékařské profese mají zákaz čerpání dovolené po dobu nouzového stavu.

– Ministerstvo financí promine veškeré pokuty za pozdní podání daňového přiznání či kontrolního hlášení, posouvá se termín pro daňová přiznání na 1. 7.

– Novou vlnu EET ministerstvo neodsune, ale nebude neplnění povinností sankcionovat.

– Na pomoc policii je povolána armáda a Celní správa.

– Úřady musí omezit úřední hodiny na maximálně 3 hodiny v pondělí až ve středu.

– Stát dočasně znovuzavedl ochranu státní hranice s Německem a Rakouskem v období od 16. 3. do 4. 4.

– Hejtmani a primátor hlavního města Prahy jsou povinni určit školu pro péči o děti ve věku 3 až 10 let, jejichž rodiče jsou zaměstnanci bezpečnostních sborů, zdravotnických služeb či orgánů ochrany zdraví.

– Mateřské školky mohou pečovat o maximálně patnáctičlenné skupiny dětí.

– Ruší se doplňující senátní volby na Teplicku.

Můžu si tedy dojít nakoupit?

Ano, ale jenom do některých obchodů. Otevřené už od sobotního rána mohou být jen obchody s potravinami, s drogerií, lékárny nebo čerpací stanice. Vůbec se nesmí nakupovat na tržištích, jako je například Sapa. V provozu ale zůstávají internetové obchody. Naopak nově otevřela vláda autoservisy, stanice technické kontroly.

Povoleno je také využívání nezbytných bankovních a poštovních služeb.

Lidé by také měli dbát na to, aby při kontaktu s ostatními osobami ve veřejných prostorách měli odstup nejméně dva metry. Vláda rovněž upozorňuje na to, aby občané z hygienických důvodů platili platebními kartami.

Můžu jít do restaurace?

Ne. Restaurace jsou už od soboty na deset dní zcela uzavřené. Uzavřeny musí být i jídelní části obchodních domů, které mají nákupní plochu přes 5000 metrů čtverečních. Výjimku mají stravovací provozovny, které neslouží veřejnosti, například závodní jídelny, stravování poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb a podobně. Zákaz se také nevztahuje na prodej mimo provozovnu stravovacích služeb. Jde třeba o provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny.

Další změny v provozu obchodů a služeb:

– Ruší se provoz autoškol a taxislužeb s výjimkou těch, které mají licenci pro dovoz jídla a osob.

– Uzavírají se samoobslužné prádelny a čistírny a také prodejny elektro, které měly dosud výjimku. Ruší se prodej ubytovacíh služeb.

– Hobbymarkety budou fungovat pouze pro živnostníky a podnikatele, kteří jejich sortiment potřebují pro své podnikání. Pro veřejnost zůstanou uzavřené.

– Otevřou autoservisy a STK, květinářství, zahrádkářské potřeby, pohřebnictví nebo prodej zdravotnických potřeb.

– Uzavírají se vnitřní i venkovní sportoviště.

– Ruší se modré zóny ve městech.

Co sport nebo nějaká zábava?

Běžet můžete cestou do práce. Nebo jet na kole, a tak se vyhnout MHD. Vláda už dříve zakázala návštěvy ve vnitřních i venkovních sportovištích s účastí nad 30 lidí, bazénech, fitness centrech, soláriích a saunách.

Na zdravotní procházku je možné vyjít. Ideálně pouze s lidmi, s kterými žijete. A je třeba u toho dodržet co možná největší odstup od ostatních lidí. Tudíž do lesa nebo do parku smíte. Ale dát si tam sraz s dalšími desítkami lidí je špatně, vysvětlil kabinet po nedělním zasedání.

I u kultury máte smůlu. Už ve středu vláda zavřela divadla a kina. Vláda zakázala i sportovní utkání a náboženské akce, kde by bylo více než třicet lidí. Zakázán je i provoz heren a kasin.

Je možné vycestovat z Česka?

Ne. Jedině ve vymezených výjimkách za prací. A to prozatím až do stokilometrové vzdálenosti. Kromě toho udělila dříve vláda výjimku, kterou budou mít řidiči kamionů, piloti, vlakové čety, lodníci, příslušníci záchranných sborů i lidé, kteří pracují v blízkosti hranic v sousedních zemích.

Mohu poslat děti do školy a školky?

Jak jistě víte, školy od základních až po vysoké byly minulý týden uzavřeny. Vláda hodlá rodičům, kteří kvůli tomu pečují o své děti doma, prodloužit možnost čerpat ošetřovné. V této chvíli by jim nárok na dávku končil po devíti dnech, tedy již ve čtvrtek. Zatím také ošetřovné platí pro rodiče dětí do deseti let. Vláda zvažuje, že věkový limit navýší na 15 let.

Co se týče školek, zatím nepadl plošný příkaz k uzavření. Nicméně řada z nich zavírá kvůli nedostatku dětí nebo z preventivních důvodů.

Co hrozí, když nedodržím karanténu?

Pokud někdo nebude karanténu dodržovat, hrozí mu pokuta až 3 miliony korun. Kromě toho vláda také schválila návrh ministryně spravedlnosti Marie Benešové, podle kterého je šíření koronaviru trestným činem.

Vláda už 12. března vyhlásila na třicet dní nouzový stav, který razantně omezil pohyb lidí. Podle krizového zákona by mohlo dojít i k omezení provozu městské hromadné dopravy a vlakových i autobusových spojení po celé republice. Babiš to ale prozatím popřel a přímo řekl, že vláda naopak hromadnou dopravu posílí, aby nebyla tak velká koncentrace lidí.

zdroj:seznamzpravy.cz

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.