Karlovarský kraj odstoupil od smlouvy na přestavbu chebské nemocnice

REKLAMA

Karlovarský kraj odstoupil od smlouvy s dodavatelem přestavby Nemocnice Cheb. Zakázka za téměř půl miliardy korun se měsíce zpožďovala. Cena za dokončení modernizace nemocnice tak zřejmě vzroste. Ceny stavebních prací totiž od roku 2016, kdy se konala soutěž na stávajícího dodavatele, výrazně vzrostly.

„Rada Karlovarského kraje na svém mimořádném jednání schválila odstoupení od smlouvy se sdružením ESB-VCES Nemocnice Cheb z důvodu dlouhodobého nepokračování ve stavbě, z důvodů dlouhodobých termínových problémů a několikanásobného porušení smlouvy,“ uvedl náměstek hejtmanky Karlovarského kraje a bývalý člen ODS Dalibor Blažek (HNHRM).


Cenu Barona Prášila vyhrál politik z líhně ODS


Novou soutěž na dodavatele by kraj chtěl vyhlásit do půlky příštího roku s tím, že krajští zastupitelé budou muset ještě schválit navýšení ceny.

Stavba začala na počátku roku 2017. Rekonstrukci nemocnice provádí sdružení firem ESB-VCES Nemocnice Cheb, za které jedná společnost Energie – stavební a báňská a.s.

„V tuto chvíli zadáme úpravu projektové dokumentace, ze které musí být vyčleněno, co už bylo uděláno a co se udělat musí. Musí být upraven výkaz výměr a budeme hledat firmu, která stavbu dokončí,“ doplnil Blažek.

Stavba měla původně skončit letos v prosinci. Od léta se ale sdružení firem pře s krajem o platnost smlouvy. Podle firem byly v projektu chyby, požádaly proto kraj o dodatek s navýšením ceny a prodloužením termínu. To kraj odmítl, protože by tím podle Blažka porušil zákon.

Firmy se dostaly do finančních potíží

Podle Blažka zřejmě firmy při soutěži nepočítaly s tím, že vysoutěžená cena nebude v průběhu času reálná. Firmy se tak dostaly do finančních problémů a stavba se téměř zastavila.

„V tuto chvíli je neproinvestováno zhruba 267 milionů korun, z toho zhruba 165 milionů je stavba a zhruba 100 milionů je vybavení a přístroje. Ty se ale soutěží zvlášť,“ upřesnil Blažek.

Kraj po dodavateli už v průběhu roku vymáhal penále za zpoždění stavby ve výši asi 80 milionů korun. Pravděpodobně bude také vymáhat ztrátu, která kraji vznikne tím, že se stavba bude muset soutěžit znovu a zřejmě za vyšší cenu. Celý spor tak zřejmě skončí u soudu.

V chebské nemocnici už vyrostl nový pavilon A1 a radikální přestavbu měl prodělat i původní pavilon B. Jenže kvůli pozastavené stavbě žije nyní personál krajské nemocnice v nejistotě a v provizorních podmínkách. I proto se kraj rozhodl, že místo dalších jednání smlouvu ukončí.

Autoři: ČTKiDNES.cz

Zdroj: idnes.cz


Politici kraje odstoupili od smlouvy na přestavbu chebské nemocnice

VÍTE ŽE BÝVALÝ ČLEN ODS  JE JIŽ NA KRAJI SEDMÝ ROK, A ŽE REZOLUTNĚ ODMÍTAL BÝT RADNÍM ANI NÁMĚSTKEM, NAOPAK Z AŠE SE PRÝ NEHNE? PRAVÝ OPAK JE DNES PRAVDOU.
VĚŘÍTE, NEBO SE JEDNALO JEN O PŘEDVOLEBNÍ LŽI, NA KTERÉ BLAŽEK PO VOLBÁCH IHNED ZAPOMNĚL?