Karlovarský půlmaraton město i kraj podpoří, podnikatelé vydělají

REKLAMA

Karlovy Vary se v polovině května opět stanou hlavním městem českého vytrvalostního běhu, který se v Karlových Varech uskuteční 18. května.

Soukromá sportovní akce má v Karlových Varech už šestiletou tradici a finančně ji podporuje město Karlovy Vary a Karlovarský kraj. Navíc město aktivně pomáhá se složitou logistikou další nefinanční pomocí, kdy zdarma nabízí jinak placené zábory veřejného prostranství, úřední uzavírky a služby zaměstnanců města, kteří se přímo i nepřímo na akci podílí.

Trasa karlovarského půlmaratonového běhu měří 21,0975 kilometru, bude letos stejná jako loni.  Z důvodu uzavřeného Doubského mostu. se závodníci budou muset obracet už před mostem Dvorským a hned dvakrát proběhnou lázeňským územím.

Komplikace, uzavírky a omezování dopravy v téměř polovině města způsobené během budou krom placených organizátorů akce zajišťovat hlídky Policie ČR a Městské policie Karlovy Vary.

Loňský ročník závodu přinesl jenom do městské kasy na ubytovacích poplatcích více než 370 tisíc korun. Na druhé straně město z veřejného rozpočtu posílá na sportovní business akci 800 tisíc, což je v celkové bilanci mínus 430 tisíc korun, (redakce uvádí na pravou míru zavádějící informace v místním tisku). Dalších 500 tisíc z veřejných peněz má po schválení přispět organizátorům soukromé sportovní akce i Karlovarský kraj.

Běžecká akce do Karlových Varů přilákala okolo 20 tisíc návštěvníků města, kteří utratili včetně registračních poplatků za závod přibližně 39 milionů korun.

Asi nejvíce hned po pořadatelích budou na Karlovarském půlmaratonu profitovat místní podnikatelé, kteří nabízí své služby v gastronomii a ubytování. Na  pár dní se tak pootočí kola ekonomiky v regionu správným směrem. Místní produkce v době konání závodu narostla  minulý rok o více něž 20 milionu. V této souvislosti se krátkodobě zvýšila poptávka po brigádnících.

Letošní sedmý ročník bude mít kapacitu hlavního závodu čtyři tisíce běžců, další tři tisíce lidí pak mohou závodit na tříkilometrové trati rodinného běhu, zde se navýšila kapacita o 300 míst.