25. července 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Karlovy Vary pomohou nemocnici, přispějí na stěhování plicního pavilonu

karlovarské listy

REKLAMA

Jako poslední město v kraji začnou Karlovy Vary přispívat na provoz nemocnice ve městě. Cheb i Sokolov své špitály podporují už dlouho. Pomoc karlovarské nemocnici zatím neoficiálně přislíbili městští radní.

Reagovali tak na výzvu o finanční příspěvek na přestěhování plicního oddělení v rámci areálu špitálu, která na magistrát přišla z krajského úřadu.

Karlovarská radnice na rozdíl od Sokolova nebo Chebu zatím místní nemocnici finančně nepodporuje.

„Měli bychom si vzít příklad z ostatních velkých měst v kraji a nějakou formou bychom měli začít nemocnici pomáhat,“ konstatoval Michal Riško, náměstek karlovarského primátora. Minimálně posledních pět let ovšem z města žádná pomoc nepřišla.

Stěhování plicního oddělení bude podle Jakuba Pánika, prvního náměstka hejtmana Karlovarského kraje, stát přibližně 50 milionů korun. Kraj chce na tuto akci použít část z padesátimilionového příspěvku, které regionům nabídlo ministerstvo zdravotnictví.

Z této částky chce ovšem krajský úřad zaplatit i obnovu vozidel pro záchrannou službu. „Na to chceme vyčlenit 13,5 milionu korun,“ potvrdil Jakub Pánik. Kraj podle dopisu, který odeslal na magistrát, chce částku přibližně 15 milionů korun.

Karlovarští radní sice na poslední tiskové konferenci neoficiálně vyjádřili tomuto přání podporu, oficiálně se ale budou dopisem zabývat až na svém dalším zasedání. To se uskuteční v úterý 9. června.

„Vzhledem k výši částky ovšem musí krajskou žádost posvětit i zastupitelé města,“ podotkl Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu. Nejbližší jednání zastupitelů je přitom naplánované na 23. červen.

Pokud zastupitelé žádost kraje o finanční podporu stěhování plicního oddělení schválí, bude ještě dost času na realizaci projektu.

„Letos bychom chtěli pracovat na samotném projektu stěhování, stavbu a přesun bychom uskutečnili v příštím roce. Taková je ostatně i podmínka ministerstva zdravotnictví. Peníze z padesátimilionového příspěvku musíme vyčerpat do konce roku 2016,“ doplnil náměstek hejtmana Jakub Pánik.

Plicní oddělení karlovarské nemocnice v současné době sídlí v odděleném pavilonu. Vedení krajské nemocnice má ovšem připravený projekt na jeho přestěhování do chystané nástavby centrálního oddělení.

Autor :  Petr Kozohorský

Zdroj : http://vary.idnes.cz/karlovy-vary

 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.