ANO v průzkumech ztrácí. Volby v květnu by ale vyhrálo

REKLAMA

Vítězem voleb do Sněmovny by na konci května bylo hnutí ANO, i když mu klesly preference. Podle volebního modelu STEM by ho volilo 27,1 procenta občanů. Naopak druhá ČSSD si od března polepšila a získala by 21,2 procenta hlasů. Do dolní komory Parlamentu by se ještě dostali komunisté, TOP 09, lidovci a ODS. Vyplývá to z květnového průzkumu agentury STEM, která výsledky v pátek poskytla.

Komunisté, kterým po volbách preference mírně klesaly, by se vrátili zpět k volebnímu výsledku 14,9 procenta hlasů. Pro TOP 09 by hlasovalo 8,1 procenta voličů, nepotvrdil se tím pádem březnový vzestup nad deset procent. Lidovcům potenciální voliči ubyli, nyní by stranu volilo 6,9 procenta lidí. Občanští demokraté by dostali 6,4 procenta hlasů. Hnutí Úsvit by se do Sněmovny nedostalo, jeho preference poprvé od voleb klesly pod dvě procenta, a to na 1,7 procenta.

„Přesuny přízně se odehrávají především uvnitř vládní koalice: ta je stabilní a silná – získala by 139 mandátů,“ uvádí STEM. Podle agentury se přesunuje zhruba devět mandátů. Nyní má kabinet 111 poslanců, většina nutná pro schvalování změn Ústavy je 120 hlasů. Ústavní většinu by tak podle průzkumu překonala i případná koalice ANO a ČSSD se 125 mandáty.

číst více , autor :  Echo24, čtk